Deneysel diabet oluşturulan ratlarda çinko ve magnezyumun tiroid hormonları ve lipid seviyesine etkisinin araştırılması
The Effects of zinc and magnesium on thyroid hormone and lipid levels in experimentally diabetic rats
  1. Tez No: 80828
  2. Yazar: SUZAN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN BAYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
33 8.ÖZET Bu çalışma, deneysel diyabet oluşturulmuş- ratlarda, çinkonun tiroid hormon metabolizması üzerine etkisi ve magnezyumun plazma lipid seviyesi üzerine etkisinin araştırılması amacıyla planlandı. Çalışmada canlı ağırlık ortalamaları 234+34 gr. olan 32 adet Wistar albino cinsi rat kullanıldı. Ratlar, biri kontrol ve diğer üçü deney grubu olmak üzere dört gruba ayrıldı. Bu çalışmada kullanılan ratlar bir haftalık bir adaptasyon süresinden sonra denemeye alındı. Tüm ratlar aynı laboratuvar ortamında tutuldu. Diyabet oluşturmak için alloksan 100 mg/kg dozunda periton içi, 15 gün süre ile, uygulandı. Alloksanın %0.9 sodyum klorür ile %10'luk çözeltisi hazırlanarak uygulandı. Çinko grubu olarak belirlenen gruba, alloksan uygulamasından 45 gün önce başlamak sureti ile çinko sülfat içme suyu ile birlikte 227 mg/L dozunda verildi. Magnezyum grubu olarak belirlenen gruba, magnezyum sülfat 100 mg/kg dozunda içme suyu ile birlikte verildi. Magnezyum da çinko gibi alloksan uygulamasından 45 gün önce verilmeye başlandı. Deney süresinin sonunda radardan eter anestezisi altında kalpten kan alındı. Zaman kaybedilmeden serumlar çıkartıldı. Tiroid hormonlarının ölçümü Chemiluminescent Enzyme Immunoassay metodu ile, glikoz ve lipid değerleri ticari kitler kullanılarak otoanalizör ile ölçüldü. Glikoz değerlerinin, diabet oluşturulan her üç gruptada oldukça yüksek düzeyde artış gösterdiği saptandı. Trigliserit değerleri 2. ve 3. grupta kontrol grubuna oranla artış gösterdi ve sırasıyla kontrol grubunda 111.5±6.7 mg/dl, 2. grupta 152.5±7.7 mg/dl ve 3. grupta 145.87±7 mg/dl olarak bulundu Ancak, magnezyum verilen 4. grupta diabet grubuna göre azalma olduğu gözlendi (128+4.9 mg/dl). Kontrol grubu ile 2. grup ve kontrol grubu ile 3. grup arasında fark anlamlı (P0.05). Kolesterol değerlerinin trigliserit değerlerine yakın düzeyde bir durum sergilediği gözlendi. Tiroid hormonlarının, diabet gruplarında kontrol grubuna oranla anlamlı düşüşler gösterdiği belirlendi (P0.05), çinko verilen 3. grupta tiroid hormonlarında ve özellikle T3 seviyesinde görülen azalmanın aritmetik olarak diğer gruplara nazaran daha az oranda olduğu belirlendi. Sonuç olarak, elde edilen bulgulara bakılarak, çinkonun tiroid hormon metabolizmasını etkileyebileceği konusunda bir düşünce ileri sürmenin zor olduğu, ancak magnezyumun lipid metabolizmasını etkileyebileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
35 9. SUMMARY This study was designed to investigate the effect of zinc on thyroid hormone metabolism, and magnesium on plasma lipid level in experimentally-induced diabetic rats. Thirty two Wistar Albino rats, weighting 234±34 g were used. Rats were divided into 4 experimental groups as for 1 control and 3 treatment groups. Rats used in this study were treated after 1 week adaptation period. All rats were placed in same laboratory condition. Intraperitonal injection of 100 mg/kg alloxan (10% solution with 0.9% sodium chloride) was given to induce diabetes. In zinc treated group, 227 mg/L zinc sulfate and in magnesium treated group 100 mg/kg magnesium sulfate was given in drinking water 45 days before alloxan treatment. Blood was taken from ether-anestathised rats at the end of the study and their serums were obtained. Thyroid hormone levels were measured by Chemiluminescent Enzyme Immunoassay method, and glycose and lipid levels were measured by using commericical kits in an autoanalyser. It was found that, glycose level was significantly higher (P0.05) between control and forth group. Cholesterol level showed similar distrubition to trigliceride level in all groups. Thyroid hormone level was significantly (P0.05) among treatment groups. However, decrease in thyroid hormone level, especially in T3 level, was less in36 zinc-treated (third) group. It was concluded that, it is difficult to say, zinc has a significant effect on thyroid hormone metabolism. On the other hand, magnesium might affect the lipid methabolism.