Perakende sektöründe kuyruk modellerinin benzetimi
Simulation of queue models in the retail industry
  1. Tez No: 808291
  2. Yazar: MUSTAFA TAŞOCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Son yıllarda zaman maliyetinin yaygınlaşmasıyla birlikte bekleme konusu insanlar tarafından önem verilen bir değer durumuna gelmiştir. Fakat hayatımızın önemli bir parçası olan hastane, banka, alışveriş merkezi ve süpermarket gibi yerlerde sıklıkla kuyrukta bekleme sorunları yaşamaktayız. Bu çalışmada, perakende sektörünün en önemli konularından biri olan ödeme noktalarında yaşanan bekleme problemleri ele alınmıştır. Müşterinin mağazadan mutlu ayrılmasını sağlamak ve iyi bir izlenim kazanmak için ödeme sırasındaki deneyim büyük önem taşımaktadır. İyi bir kuyruk yönetim sistemiyle bu gerçekleştirebilir ve müşterilerin mağazadan memnun ayrılması sağlanabilir. Literatür araştırmalarında daha önce ekspres kasa modelleri kullanılarak çalışmalar yapıldığı gözlemlendi. Ekspres kasanın özelliğini koruyabilmesi için uygulanan kısıtlarından dolayı bazı zorluklarla karşılaşıldığı görülmektedir. Bu tezde daha önce yapılan çalışmalardan farklı olarak herhangi bir çalışan desteği olmadan ve sıra beklemeden ödeme işlemini kendi başınıza yapabileceğiniz jetkasalar ile kuyruk modelleri oluşturuldu ve Anylogic programı ile simülasyonu yapıldı. Alternatif senaryolar önce kendi arasında, daha sonra mevcut durumu ile karşılaştırıldı. Müşterilerin bekleme sürelerinde ve kuyrukta bekleyen müşteri sayılarında iyileşmeler olduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
With the proliferation of time costs in recent years, waiting has become a value that is important to people. But we often have queue-waiting problems in places like hospitals, banks, shopping malls and supermarkets, which are an important part of our lives. In this study, waiting problems at payment points, which is one of the most important issues in the retail sector, are discussed. The experience at checkout is of great importance in order to ensure that the customer leaves the store happy and to gain good loyalty. With a good queue management system, you can do this and ensure that customers leave the store satisfied. In the literature research, it was observed that studies were carried out using express case models before. It is seen that some difficulties are encountered due to the constraints applied in order to preserve the feature of the express safe. In this thesis, unlike the previous studies, self-checkout where you can make the payment process by yourself without any employee support and without waiting in line. Alternative scenarios were first compared among themselves and then with the current situation. It has been observed that there are improvements in the waiting times of the customers and the number of customers waiting in the queue.