Kayalıköy barajı (Kırklareli) siyanobakteri türleri ve toksisite potansiyellerinin araştırılması
Investigation of species composition and toxicity potential of cyanobacteria in Kayalıköy dam (Kırklareli)
  1. Tez No: 808295
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ AYKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÖTERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, Kırklareli ili Merkez ilçe sınırları içerisinde bulunan, Edirne ilinin içme suyunu karşılamanın yanı sıra sulama/taşkın koruma amacıyla da kullanılan Kayalıköy Baraj Gölü'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, siyanobakteriler tarafından üretilen mikrosistin varlığı, baraj gölünde bulunan siyanobakteri taksonları ve bu taksonların toksisite potansiyellerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla baraj gölünde belirlenen derinliklerden (Yüzey, 3 m, 5 m, 10 m ve 20 m) Mart 2021-Ocak 2022 tarihlerinde aylık periyotlar halinde baraj gölünden vertikal olarak su ve plankton örnekleri alınmıştır. Alınan su örneklerinde mikrosistin analizleri yapılırken, suyun bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri de belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında Mikrosistin varlığı düşük konsantrasyonlarda tespit edilmiştir. Kayalıköy Baraj'ında toplam 19 siyanobakteri taksonu teşhis edilirken bu taksonlardan 14 tanesinin toksin üretme potansiyelinde olduğu tespit edilmiştir. Baraj gölünün su kalitesinin Yerüstü Su Kalitesi Yönetmeliği'ne göre değerlendirildiğinde, su kalitesinin parametrelere göre I.ve II. sınıf su kalitesinde olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Kayalıköy Baraj Gölü'nde ilkbahar aylarından itibaren siyanobakteri artışları tespit edilirken, ölçülen edilen mikrosistin miktarının, suyun kullanım alanlarını etkileyecek düzeyde olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Kayalıköy Dam Lake within the central district borders of Kırklareli which is used to supply drinking water need of Edirne province and for irrigation and flood control purposes. The presence of microcystin produced by Cyanobacteria, the cyanobacterial taxa present in the lake and their toxicity potentials were investigated. For this purpose, vertical water and plankton samples were taken in the lake from various depths (surface, 3, 5, 10 and 20 meters) in a monthly manner from March 2021 to January 2022. The water samples were used for microcystin analysis and for determination of some physical and chemical water properties. Microcystin was determined at low levels in August, September and October. A total of 19 Cyanobacteria taxa, of which 14 were with microcystin production potential were determined in the lake. The water quality of the lake was evaluation according to Surface Water Quality Guidelines and the water was assigned to I. and II. class quality. As a result, cyanobacteria presence in Kayalıköy Dam Lake showed and increase by spring months and the microcystin level measured in the lake was considered to not to intervene water use from the lake.