Kayalıköy barajının içme suyu kalitesi açısından değerlendirilmesi ve ağır metal derişiminin AAS ile belirlenmesi
Evaluation of Kayaliköy dam in terms of drinking water quality and determination of heavy metal concentration by AAS
  1. Tez No: 806669
  2. Yazar: TOLGA SAVAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmada, Kırklareli ili sınırları içerisinde bulunan, içme ve sulama amaçlı kullanılan Kayalıköy Barajının içme suyu kalitesi açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Kayalıköy Barajı üzerinde 5 (beş) farklı istasyon belirlenmiş olup 2021 ile 2022 yıllarında sırasıyla yaz, sonbahar, kış ve ilkbahar mevsimlerinde numuneler toplanmıştır. Çalışmada baraj suyunda içme suyu kalitesine göre iletkenlik, çözünmüş oksijen (Ç. O 2 ), pH, organik madde, bulanıklık, fosfat (PO 4 3- ), nitrit (NO 2 - ), nitrat (NO 3 - ), amonyum (NH 4 + ), kadmiyum (Cd), alüminyum (Al), krom (Cr), bakır (Cu), nikel (Ni), mangan (Mn), demir (Fe), sodyum (Na), kurşun (Pb), çinko (Zn), kalsiyum (Ca), magnezyum (Mg) ve potasyum (K) analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde içme suyu kalitesi açısından kabul edilebilir sınırlar içinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate Kayalıköy Dam, which is located within the borders of Kırklareli province and used for drinking and irrigation purposes, in terms of drinking water quality. For this purpose, 5 (five) different stations were determined on Kayalıköy Dam and samples were collected in summer, fall, winter and spring seasons in 2021 and 2022, respectively. In the study, conductivity, dissolved oxygen (D. O 2 ), pH, organic matter, turbidity, phosphate (PO 4 3- ), nitrite (NO 2 -), nitrate (NO 3 - ), ammonium (NH 4 + ), cadmium (Cd), aluminum (Al), chromium (Cr), copper (Cu), nickel (Ni), manganese (Mn), iron (Fe), sodium (Na), lead (Pb), zinc (Zn), calcium (Ca), magnesium (Mg) and potassium (K). When the results obtained were analyzed, it was determined that it was within acceptable limits in terms of drinking water quality.