Olumsuz çevrimiçi ağızdan ağıza pazarlamanın marka değeri ve marka kredibilitesine etkisi
The impact of negative online worth of marketing on brand equity and brand credibility
- Tez No: 808321
- Danışmanlar: PROF. DR. RUZİYE COP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı; olumsuz çevrimiçi ağızdan ağıza pazarlama öncesi tüketicilerin marka değeri ve marka kredibilitesi algısı ile olumsuz çevrimiçi ağızdan ağıza pazarlama sonrası marka değeri ve marka kredibilitesi algısı arasındaki farkları araştırmaktır. Nicel araştırma yöntemlerinden tek gruplu ön test - son test deneysel desene göre yürütülmüş olan çalışma, Karabük ilinde yer alan bir yerel alışveriş merkezi müşterisi olan 351 katılımcı üzerinde uygulanmıştır. Katılımcılardan elde edilen verilerin analizi sonucunda, olumsuz çevrimiçi ağızdan ağıza pazarlama öncesi marka değeri ve marka kredibilitesi değerinin, olumsuz çevrimiçi ağızdan ağıza pazarlama sonrası ölçülen değerlerden daha yüksek olduğu görülmüştür. Dolayısıyla olumsuz çevrimiçi ağızdan ağıza pazarlamanın marka değeri ve marka kredibilitesini olumsuz yönde etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the differences between consumers' perception of brand equity and brand credibility before online word-of-mouth marketing and perception of brand equity and brand credibility after negative online word-of-mouth marketing. The study, which was carried out according to the one-group pre-test-post-test experimental design, which is one of the quantitative research methods, was applied to 351 participants, who were a customer of a local shopping mall in Karabuk. As a result of the analysis of the data obtained from the participants, it was seen that the perception of brand equity and brand credibility before negative online word-of-mouth marketing was higher than the values measured after negative online word-of-mouth marketing. Therefore, it can be said that negative online word-of-mouth marketing negatively affects brand equity and brand credibility.