Okul dışı ortamlarda REACT Stratejisine göre geliştirilen etkinliklerin 5. sınıf insan ve çevre ünitesinin öğretimine etkisi: Eylem araştırması
The effect of activities developed according to REACT Strategy in out of school environments on the teaching of 5th grade people and environmental unit: Action research
- Tez No: 808322
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
Gün geçtikçe hızla şekillenen dünyanın değişeni de değiştireni de eğitimdir. Her şarta göre şekil alan eğitimin günümüzdeki önemi öğrenmeyi öğrenmek olmuştur. Öğrenmeyi öğrenme üzerindeki belirgin etkisinden dolayı okul dışı öğrenme ortamlarında öğretim gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Bu çalışmada okul dışı öğrenme ortamlarında REACT stratejileri kapsamında geliştirilen etkinliklerinin 5. sınıf“İnsan ve Çevre”ünitesinin öğretimi üzerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması kullanılmıştır. Çalışma 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı içinde 5. sınıf 26 öğrenci ile yapılmıştır. Çalışmada 2018 Fen Bilimleri Öğretim Programında yer alan 5. sınıf“İnsan ve Çevre”ünitesine ait kazanımlara göre etkinlikler ve çalışma kâğıtları hazırlanmıştır. Etkinlikler okul dışı ortamlarda uygulanmak üzere REACT stratejisine göre hazırlanmıştır. REACT stratejisinin her bir basamağı okul dışı ortamda yürütülmüştür. Öğretim üç eylem planı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak ünite başarı testi, çevre sorunlarına yönelik davranış ölçeği, biyomimikri tasarım değerlendirme rubriği, mülakat, araştırmacı notları, çalışma kâğıtları ve öğrenci günlükleri kullanılmıştır. Biyomimikri ürünleri, biyomimikri tasarım değerlendirme rubriği ile puanlanmıştır. Nicel veriler için SPSS programı kullanılırken nitel veriler için NVivo programı ile içerik analizi yapılmıştır. Ön test ve son test olarak uygulanan başarı testi ve çevre sorunları davranış ölçeği puanları deney grubu lehine anlamlı olarak farklılaşmıştır. Eylem araştırmalarında kullanılan etkinlikler, geziler, gezi sonrasındaki öğrenci günlükleri ve araştırmacı notları, mülakatlar içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre okul dışı öğrenme ortamlarında REACT stratejisine göre hazırlanan etkinliklerle yapılan öğretimin öğrencinin hazır bulunuşluğu artırıp merak ve motivasyonu yükselttiği, öğrencileri öğrenmeye daha hazır hale getirdiği, öğrencilerin üst düzey zihinsel becerilerini geliştirdiği ve öğrencilerin çevre sorunlarına karşı davranış geliştirmesi üzerine etkisi olduğu, öğrencilerin doğaya ve çevreye duyarlı hale geldiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre birtakım önerilerde bulunulmuş, okul dışı öğrenme ortamlarına yönelik daha fazla etkinlik hazırlanarak okul dışı öğrenme ortamlarının kullanılma sıklığının artırılabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The one that changes and changes the rapidly shaped world day by day is education. The importance of education, which takes shape according to all conditions, has been to learn to learn. Due to its significant effect on learning to learn, teaching in out-of-school learning environments is gaining importance day by day. In this study, it is aimed to examine the effects of the activities developed within the scope of REACT strategies in out-of-school learning environments on the teaching of the 5th grade“Human and Environment”unit. Action research, one of the qualitative research methods, was used in the study. The study was conducted with 26 5th grade students in the 2019-2020 academic year. In the study, activities and worksheets were prepared according to the achievements of the 5th grade“Human and Environment”unit in the 2018 Science Curriculum. The activities were prepared according to the REACT strategy to be implemented in out-of-school environments. Each step of the REACT strategy was carried out in an out-of-school setting. Teaching was carried out with three action plans. Unit achievement test, behavior scale for environmental problems, biomimicry design evaluation rubric, interview, researcher notes, worksheets and student diaries were used as data collection tools. Biomimicry products are scored with a biomimicry design evaluation rubric. While SPSS program was used for quantitative data, content analysis was performed with NVivo program for qualitative data. The achievement test and environmental problems behavior scale scores applied as pre-test and post-test differed significantly in favor of the experimental group. Activities used in action research, trips, student diaries after the trip, researcher notes, interviews were analyzed by content analysis method. According to the findings, teaching with activities prepared according to the REACT strategy in out-of-school learning environments increases student readiness, raises curiosity and motivation, makes students more ready for learning, improves students' high-level mental skills and influences students' behavior towards environmental problems. And it has been concluded that it has become sensitive to the environment. According to the results obtained from the study, some suggestions were made, and it was suggested that the frequency of using out-of-school learning environments could be increased by preparing more activities for out-of-school learning environments.