Açık bankacılık sistemlerinde monolitik mimariden mikroservis mimariye geçiş
Migration from monolithic architecture to microservice architecture in open banking systems
  1. Tez No: 808389
  2. Yazar: FATIH DERVIŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Açık bankacılık şirketlerinin var olan sistemlerini ya da üçüncü parti hizmet sağlayıcıların sağladığı hizmetleri kullanarak son kullanıcıya daha kolay ve hızlı erişim sağlayan bir sistemdir. Günümüzde hem yazılım endüstrisi hem de akademik anlamda mikroservis mimarisi en çok tercih edilen mimari haline gelmiştir. Mikroservis mimariler, monolitik yapılardan farklı olarak birbirinden bağımsız yazılım servislerine sahip olan, temel olarak bir yazılım uygulamasında belirli özellik ya da fonksiyonu sağlayan tek bir amaca hizmet eden servislerdir. Tezin amacı, monolitik yazılım geliştirme servislerinden mikroservis yapılı yazılım servislerine geçilme sürecinde karşılaşılacak olan sorunlar için çözüm önerileri sunmaktır. Tez süresince yapılan mevcut literatür bilgilerinin incelenmesiyle, mikroservis mimarisine mevcut veri ve veri tabanının taşınma süreci hakkında detaylı bilgi sunulmuştur. Ayrıca araştırmalar sonucunda literatürdeki bazı eksiklikler ve çelişkiler nedeniyle, bu tez mikroservis mimari ve monolitik mimarinin kullanımı ve taşınması hakkında daha fazla araştırma yapmaya yöneltmiştir.
Özet (Çeviri)
Open banking is a system that provides easier and faster access to the end user by using the existing systems of open banking companies or by third party services provided by service providers. Moving data from a monolithic application to a microservice structure is not impossible, but involves many complexities. Microservice architectures, unlike monolithic structures, are services that have independent software services, basically serving a single purpose, providing a specific feature or function in a software application. The aim of the thesis is to offer solutions for the problems that will be encountered in the process of transitioning from monolithic software development services to microservice structured software services. By examining the existing literature information made during the thesis, detailed information about the migration process of the existing data and database to the microservice architecture is presented. In addition, due to some deficiencies and contradictions in the literature as a result of research, this thesis has led to more research on the use and migration of microservice architecture and monolithic architecture.