Finlandiya temel müzik eğitimi ile Türkiye'de ki temel müzik eğitiminin karşılaştırılması
Comparison of basic music education in Finland and basic music education in Turkey
- Tez No: 808390
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SENA GÜRŞEN OTACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde teknoloji ve iletişim kanallarının artması ile küreselleşmenin olumlu etkileri tüm sektör ve uygulamalara yansımaktadır. Buna bağlı olarak ülkeler arası farklılıkların ve karşılaştırmalı üstünlüklerin paylaşılması ve izlenmesi önem kazanmaktadır. Ülkelerin milli eğitimlerindeki benzer ve farklı yönleri de bu açıdan önem taşımaktadır. Bahsi geçen önem doğrultusunda farklı eğitim sistemlerinin incelenerek, benzerliklerinin ve farklılıklarının tespit edilebilmesi, karşılaşılan sorun ve nedenler ile aynı durumlarda benzer çözüm yolları önerilebilmesi ve yorumlanabilmesini kapsayan çalışma alanına karşılaştırmalı eğitim denmektedir. Karşılaştırmalı eğitim çalışmaları esas olarak eğitim sistemlerinin karşılaştırılmasına dayanmaktadır. İçinde bulunduğumuz yüzyılda göz ardı edilen karşılaştırmalı müzik eğitimi son derece önemli olması ile birlikte bir gereklilik olmuştur. Karşılaştırmalı müzik eğitimi kavramı genellikle bir ülke baz alınarak gerçekleştirilmekte ve müzik eğitimi çalışmaları için kullanılmaktadır. İlgili açıklamalar doğrultusunda Türkiye temel müzik eğitimi uygulamaları ile Finlandiya'daki temel müzik eğitimi uygulamalarında farklı, kısmen benzer ve aynı sonuçların olup olmadığı merak konusudur. Bu çalışma, bahsi geçen ülkelerdeki temel müzik eğitim uygulamalarının belirlenmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. İlgili ülkelerin eğitim sistemleri hakkında bilgiler verilmiştir. Bunun için temel eğitimine başlangıç yaşı, haftalık müzik dersi saatleri, derse giren eğitimcilerin alan içi veya dışı olma durumları ile birlikte müzik eğitim uygulamalarının incelenmesine takiben müzik öğretim programlarında yer alan kazanımların ne olduğu incelenmiştir. Araştırmada nitel yöntemlerden doküman taraması deseni ve yapılandırılmamış görüşme formu uygulanmıştır. Yapılan incelemelerden elde edilen veriler tablolaştırılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre iki ülkenin temel müzik eğitim uygulamalarında farklı, kısmen benzer ve aynı uygulamalar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the increase in technology and communication channels, the positive effects of globalization are reflected in all sectors and practices. Consequently, it is important to share and monitor the differences and comparative advantages between countries. Similar and different aspects of national education of countries are also important in this regard. In line with the aforementioned importance, comparative education is the field of study that includes examining different education systems, identifying their similarities and differences, suggesting and interpreting the problems and causes encountered and similar solutions in the same situations. Comparative education studies are mainly based on the comparison of education systems. Comparative music education, which has been ignored in the current century, has become a necessary requirement as well as being extremely important. The concept of comparative music education is usually based on a country and used for music education studies. In line with the related explanations, it is a matter of curiosity whether there are different, partially similar and the same results in basic music education practices in Turkey and Finland. This study was carried out with the aim of determining the basic music education practices in these countries. Information about the education systems of the relevant countries was given. For this purpose, the age of starting basic education, weekly music lesson hours, the status of the educators in or out of the field, and the achievements in the music curriculum were examined following the examination of music education practices. In the research, document analysis design and unstructured interview form were applied as qualitative method. The data obtained from the examinations were charted. According to the findings obtained as a result of the research, it was determined that there are different, partially similar and the same practices in the basic music education practices of the two countries.