Korona virüs korkusunun sağlık çalışanlarında algılanan stres ve tükenmişlik üzerindeki etkisi
The effect of fear of Corona virus on perceived stress burnout among health care professionals
  1. Tez No: 808405
  2. Yazar: AYTEN MERVE GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ENEZ DARÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son yüzyıla ait en önemli olaylardan biri, yaşanan büyük ve etkili COVID-19 pandemisidir. Bu dönemde tüm insanlar gerek hastalık ve sonuçları gerek bu risklerden korunmak amacı ile alınan önlemler ve bu önlemlerin dolaylı sonuçları olan belirsizlik, yalnızlaşma, ekonomik küçülme gibi birçok sorun ile karşılaşmak ve mücadele etmek durumunda kalmışlardır. Ancak genel popülasyon içerisinde bazı gruplar, COVID-19 pandemisi içerisinde hastalıkla ve dolayısı ile sonuçları ile daha fazla karşılaşma olasılığı nedeni ile yüksek riskli olarak tanımlanmıştır. İşte bu gruplardan biri sağlık çalışanlarıdır. Sağlık çalışanları, hastalık ile karşılaşma sıklığı ve riskinin yüksek oluşu nedeni ile hastalığa bağlı tüm olumsuz sonuçlarla ilgili de riskli bir grup olmaları yanısıra artan iş yükü, damgalanma gibi faktörler nedeni ile pandemi boyunca özel bir grubu oluşturur. Bu çalışmanın amacı COVID-19 pandemi sürecinde yüksek risk altında çalışan sağlık çalışanlarının yaşadıkları COVID-19 korkusunun algılanan stres ve tükenmişlik üzerindekini etkisini belirlemektir. Araştırmada 10 Ekim ile 5 Kasım 2022 tarihleri arasında Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Özel Aksaray Hastanesi'nde çalışan 200 sağlık çalışanına konuya yönelik anket ve ölçekler uygulanmıştır. Verilerin analizinde pearson korelasyon analizi, bağımsız gruplar t-testi, ve ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, sağlık çalışanlarında COVID korkusu ve tükenmişlik arasında pozitif ilişki vardır. Ayrıca COVID-19 korkusunun algılanan stresi etkilediği bulgulandı. Sonuç olarak, kriz dönemlerinde sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarına karşı hassas davranılması, çalışanların sürekli oluşan stresine yönelik desteğin verilmesi stres ve tükenmişlik ile bağlantılı olan problemlerin ortaya çıkmasını önleyebilecektir.
Özet (Çeviri)
One of the most important events of the last century is the massive and devastating COVID-19 pandemic. During the period, all people had to face and struggle with many problems such as the disease and its consequences, the issues taken to protect against these risks, and the indirect consequences of these issues such as uncertainty, isolation, and economic contraction. However, some groups in the general population have been defined as high risk due to the possibility of encountering the disease and its consequences more in the COVID-19 pandemic. One of these groups is health care professionals. Healthcare professionals constitute a special group during the pandemic due to factors such as increased workload and stigma, as well as being a risky group for all negative consequences related to the disease due to the high frequency and risk of encountering the disease. The aim of this study is to determine the effect of the fear of COVID-19 experienced by healthcare professionals working at high risk during the COVID-19 pandemic process on perceived stress and burnout. In the research, it was applied to 200 healthcare workers working at Aksaray University Training and Research Hospital and Private Aksaray Hospital between the dates October 10 and November 5, 2022. Pearson Correlation Analysis, independent groups t-test, and ANOVA test were used in the analysis of the data. In the research findings, there is positive relationship between fear of COVID and burnout. Also research findings, COVID-19 effects perceived stress. As a result, being sensitive to the health care workers in times of crisis and providing support for the continuous stress of employees will prevent the emergence of problems related to stress and burnout.