Depresyon, anksiyete, stres ile akıllı telefon bağımlılığı arasındaki ilişkide yaşantısal kaçınmanın aracı rolü
The mediating role of experiential avoidance in the relationship between depression, anxiety, stres and smartphone addiction
  1. Tez No: 808416
  2. Yazar: MUHAMMED SEVİLGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM TOLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı depresyon, anksiyete, stres ile akıllı telefon bağımlılığı arasındaki ilişkide yaşantısal kaçınmanın aracılık rolünün incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini yaşları 18-32 arasında değişen 451'i kadın (%78.2) ve 177'si erkek (%21.8) olmak üzere toplamda 577 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu, Çok Boyutlu Yaşantısal Kaçınma Ölçeği ve Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson korelasyon analizi, bağımsız örneklemler t-testi ve Paralel Çoklu Aracı Değişken analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda kadın katılımcıların anksiyete, stres ve davranışsal kaçınma düzeylerinin erkek katılımcılardan anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. Korelasyon analizi sonuçlarına göre depresyon, anksiyete, stres, yaşantısal kaçınma stratejileri ve akıllı telefon bağımlılığı arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Aracılık analizleri sonucunda depresyon, anksiyete, stres ile akıllı telefon bağımlılığı arasındaki ilişkide yaşantısal kaçınma stratejilerinin aracılık etkisinin olduğu belirlenmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen bulgular, ilgili alanyazın ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of experiential avoidance in the relationship between depression, anxiety, stress and smartphone addiction. The sample of the study comprised 577 university students aged between 18-32, 451 female (78.2%) and 177 male (21.8%). Smartphone Addiction Scale Short Form, Multidimensional Experiential Avoidance Scale and Depression Anxiety Stress Scale were employed in the study. Pearson correlation analysis, independent sample t-test and Parallel Multiple Mediator Variable analysis were used in the analysis of the data. As a result of the analysis, it was determined that the anxiety, stress and behavioral avoidance levels of the female participants were significantly higher than the males. According to the results of the correlation analysis, it was determined that there are positive and significant relationships between depression, anxiety, stress, experiential avoidance strategies and smartphone addiction. As a result of mediation analysis, it was determined that experiential avoidance strategies had a mediating effect in the relationship between depression, anxiety, stress and smartphone addiction. The findings within the scope of the study were discussed in the light of the relevant literature and suggestions were presented.