Üniversite öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı ile fiziksel aktivite, yorgunluk, bilişsel durum, uyku kalitesi, depresyon ve anksiyete arasındaki ilişki
The relationship between smartphone addiction and physical activity, fatigue, cognitive status, sleep quality, depression, and anxiety in university students
  1. Tez No: 786017
  2. Yazar: NİSA TÜRÜTGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı ile fiziksel aktivite, yorgunluk, bilişsel durum, uyku kalitesi, depresyon ve anksiyete arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmamıza 18-25 yaş aralığında 421 öğrenci dahil edildi. Akıllı telefon bağımlılığı düzeyi Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu (ATBÖ-KF), fiziksel aktivite seviyesi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (UFAA-KF), yorgunluk Chalder Yorgunluk Ölçeği (CYÖ), bilişsel durum Bilişsel Başarısızlık Ölçeği (BDÖ) ve ruhsal durum Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASÖ) ile değerlendirildi. Akıllı telefon bağımlısı olan ve olmayan gruplar arasında yaş ve vücut kitle indeksi (VKİ) bakımından anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Akıllı telefon bağımlılığı alkol kullanımı, bölüm, sınıf, gelir düzeyi ve yaşanılan yere göre anlamlı farklılık gösterdi (p0,05); CYÖ, BDÖ, PUKİ ve DASÖ puanları bağımlı grupta anlamlı olarak daha yüksekti (p0,05); fiziksel yorgunluk, mental yorgunluk, bilişsel durum, depresyon, anksiyete ve stres seviyesi arasında ilişki tespit edildi (sırasıyla r=,338, p=,000; r=,231, p=000; r=,293, p=,000; r=,157, p=,001; r=,217, p=,000; r=,275, p=,000; r=,318, p=,000). Akıllı telefon bağımlılığı artmış yorgunluk ve bilişsel başarısızlık seviyesi, düşük uyku kalitesi, depresyon, anksiyete ve stres ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between smartphone addiction and physical activity, fatigue, cognitive status, sleep quality, depression, and anxiety in university students. A total of 421 university students aged 18-25 were included in our study. Smartphone addiction level was assessed by Smartphone Addiction Scale Short Form (ATBI-SF), physical activity level by International Physical Activity Questionnaire Short Form (UFAA-SF), fatigue by Chalder Fatigue Scale (CFS), cognitive status by Cognitive Failure Scale (BDI), and mood by Depression Anxiety Stress Scale (DASS). There was no significant difference in age and body mass index (BMI) between smartphone addiction and non-addiction groups (p>0.05). Smartphone addiction differed significantly according to alcohol use, department, class, income level, and place of residence (p0.05); CFS, BDI, PUKI, and DAS scores were significantly higher in the dependent group (p0.05); a relationship was found between smartphone addiction and physical fatigue, mental fatigue, cognitive failure, depression, anxiety, and stress level (r=.338, p=.000; r=.231, p=000; r=.293, p, respectively). =.000; r=.157, p=.001; r=.217, p=.000; r=.275, p=.000; r=.318, p=.000). Smartphone addiction is associated with increased levels of fatigue and cognitive failure, poor sleep quality, depression, anxiety, and stress.