Farklı elektrik alan şiddetiyle uygulanan ohmik ısıtma işleminin protein tozu ilaveli sütlerde listeria monocytogenes inaktivasyonu üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of ohmic heating applied with different electric field on the inactivation of listeria monocytogenes in protein added milks
  1. Tez No: 808453
  2. Yazar: RAMAZAN YASİN AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE AHU KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
İnsan beslenmesinde oldukça önemli bir yere sahip olan süt, uygun koşullarda üretilmediği, depolanmadığı ve işlenmediği durumlarda insan sağlığına zarar verebilmektedir. Süt ve süt ürünleri L. monocytogenes'in insanlara bulaşmasında önemli bir kaynak oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, farklı elektrik alan şiddetindeki ohmik ısıtma işleminin protein tozu ilaveli sütlerde L. monocytogenes inaktivasyonu üzerine etkilerini belirlemektir. Bu kapsamda; 200 ml'lik % 1.5 yağ oranına sahip süt örnekleri içerisine %2,5, %5 ve % 7,5 oranında protein tozu ilave edildi. Örnekler içerisine % 0,5 oranında 107düzeyinde L. monocytogenes 4b (ATCC 13932) suşu inokule edildi. Ohmik ısıtma işlemi, paslanmaz çelik elektrotlar, K-tipi termocupl, datalogger ve 0-250 V, 10 amper, AC akım sağlayan güç kaynağı kullanılarak oluşturulan laboratuvar tipi pilot ünitede gerçekleştirildi. Patojen ilave edilmiş süt örnekleri ohmik ısıtma işlemiyle 10V/cm ve 20V/cm elektrik alan şiddeti uygulanarak 63 °C'ye kadar ısıtıldı. Ardından örneklerin L.monocytogenes sayımı yapılarak, pH, renk ölçümü (L*,a*,b*)ve hydroxymetilfurfurol düzeyleri belirlendi. Elde edilen sonuçlar varyans analizi ile değerlendirildi. On V/cm elektrik alan şiddetiyle uygulanan ohmik ısıtma işlemi %2,5 protein içeren süt grubunda 9.dk'da L.monocytogenes düzeyini ortamala 5 log azalma sağlayarak tespit limiti altına inmesine (
Özet (Çeviri)
Milk, which has a very important place in human nutrition, can harm human health if it is not produced, stored and processed under appropriate conditions. Milk and dairy products constitute an important source for the transmission of Listeria monocytogenes to humans. The aim of this study was to determine the effects of ohmic heating at different electric field intensities on L. monocytogenes inactivation in milk with protein powder addition. In this context; 2.5%, 5% and 7.5% protein powder was added to 200 ml milk samples with 1.5% fat content. The samples were inoculated with L. monocytogenes 4b (ATCC 13932) strain. Ohmic heating (OH) was carried out in a laboratory-type pilot unit using stainless steel electrodes, K-type thermocouple, datalogger and a power supply providing 0-250 V, 10 amps, AC current. The pathogen-added milk samples were heated to 63 °C by applying an electric field strength of 10 and 20V/cm using OH treatment. Then, L. monocytogenes were counted and pH, color (L*, a*, b*) and hydroxymethylfurfurol levels were determined. The results were evaluated by analysis of variance. Ohmic heating applied with an electric field intensity of 10 V/cm caused the L. monocytogenes level in the milk group containing % 2.5 protein to decrease below the detection limit (