The role of endoscopic biliary sphincterotomy in the development of colorectal neoplasm
Kolorektal neoplazm gelişiminde endoskopik biliyer sfinkterotomi'nin rolü
  1. Tez No: 808452
  2. Yazar: NURI MUSAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYTULLAH YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Kolorektal kanser (KRK) dünya genelinde tanı sıklığı açısından üçüncü ve mortalite açısından ikinci sırada izlenen malign hastalıktır. Hastalığın etiyopatogenezinde çeşitli faktörlerin üzerinde durulsa da, vakaların büyük çoğunluğunun adenomatöz poliplerden kaynaklandığı bilinmektedir. Endoskopik biliyer sfinkterotomi (EBS), pankreatikobiliyer bozuklukların tedavisinde yaygın ve etkin kullanılan bir tedavi yöntemidir. Literatürde kolesistektomi'nin KRK ve kolorektal adenom gelişimi için risk faktörü olduğunu destekleyen çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada, kolesistektomi ile benzer mekanizma ile EBS sonrası sürekli safra akışının KRK ve adenomlar için risk faktörü olup olmadığının incelenmesi amaçlandı. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda Ocak 2007 ile Aralık 2022 tarihleri arasında, EBS ve bir yıl ve üzeri zaman geçtikten sonra kolonoskopi yapılan 96 hasta ve kolesistektomi, ERCP hikayesi ve ASA kullanım öyküsü olmayan, benzer özelliklere sahip (yaş aralığı, cinsiyet, ek komorbid hastalıklar) 90 kişiyi içeren kontrol grubu olmak üzere toplam 186 katılımcı dahil edildi. Hastaların cinsiyeti, yaşı, vücut kitle indeksi, sigara ve alkol kullanımı, ht, dm, kah, 1. derece akrabada KRK öyküsü, kolesistektomi hikayesi, ERCP yapılma endikasyonu, ERCP'de taş saptanıp saptanmama durumu, ERCP sonrası kolonoskopiye kadarkı süre, kolonoskopi endikasyonu ve saptanan neoplastik oluşumların histopatolojik alt tipi ve lokalizasyon verileri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların kadın/erkek oranı 43/53, yaş ortalaması 69±13 yıl idi. Benzer şekilde kontrol grubundaki hastaların kadın erkek oranı 47/43, yaş ortalaması 67±12 yıl idi. Gruplar arasında cinsiyet, sigara, alkol, ASA kullanım öyküsü, HT, KAH ve EBS ile kolorektal neoplazi arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki yoktu.
Özet (Çeviri)
Objective: Colorectal Cancer (CRC) is the third malignancy worldwide in terms of diagnosis risks and second in terms of death. Although various factors are emphasized in the etiopathogenesis of the disease, it is known that the vast majority of cases arise from adenomatous polyps. Endoscopic biliary sphincterotomy (EBS) is a widely and effectively used treatment method in the treatment of pancreaticobiliary disorders. There are studies in the literature supporting that cholecystectomy is a risk factor for the development of CRC and colorectal adenoma. In this study, it was aimed to examine whether continuous bile flow after EBS with a similar mechanism to cholecystectomy is a risk factor for CRC and adenomas. Patients and Methods: The study included 96 patients who underwent colonoscopy between January 2007 and December 2022 in Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Hospital Gastroenterology Department, after EBS and one year or more time lamp, and had similar comprehensiveness without a history of cholecystectomy, ERCP, and ASA use. A total of 186 people were included in the control group, which included 90 people (age range), gender, additional comorbid diseases). Gender, age, body mass index, smoking and alcohol use of the patients, ht, dm, cad, history of CRC in a first degree relative, history of cholecystectomy, indication for ERCP, whether stones were detected in ERCP, time until colonoscopy after ERCP, colonoscopy indication and the histopathological subtype and localization data of the detected neoplastic formations were recorded. Results: The female/male ratio of the patients included in the study was 43/53, and the mean age was 69±13 years. Similarly, the female-male ratio of the patients in the control group was 47/43, and the mean age was 67±12 years. There was no statistically significant relationship between gender, smoking, alcohol, ASA use history, HT, CAD and EBS and colorectal neoplasia between the groups.