Elektromanyetik alan uygulanan ratlarda beyin dokusunda MDA ve Na+ - K+ ATPaz enzim aktivitesi üzerine bir araştırma
An investigation abaut the brain tissue MDA, Na+ - K+ ATPase enzyme activity and plasma MDA, erytrocid Na+ - K+ ATPase activity in rats confined to electromagnetic fields
- Tez No: 137962
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜRBİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
6.ÖZET Elektromanyetik Alan Uygulanan Radarda Beyin Dokusunda MDA ve Na+-K?" ATPaz Enzim Aktivitesi ile Plazma MDA ve Eritrosit Na+-K^ ATPaz Aktivitesi Üzerine Bir Araştırma: Elektrik ve manyetik alanların ve elektromanyetik dalgaların hangi niteliklerinin (frekans, şiddet, güç vb.) biyolojik sistemler üzerine etkili olabileceği ve sağlık üzerindeki etkilerinin hangi parametrelerle orantılı olduğu ve bunların eşik değerlerinin ne olması gerektiği tartışma konusudur. Ancak genel olarak, ne kadar uzun süre maruz kalınırsa zararın da o kadar büyük olabileceği düşünülebilir. Bu çalışmanın amacı; çok düşük frekanslı (ELF) ve farklı şiddetteki manyetik alanların, ratların beyin dokusunda Na^K^ATP'az enzim aktivitesi ve MDA düzeyleri ile eritrosit membranı Na+-K+ATP'az aktivitesi ve plazma MDA'sı üzerine etkisini araştırmaktır. Mutajenik, genotoksik ve karsinojenik bir bileşik olan MDA, lipid peroksidasyonunun son ürünüdür. Na+-K+ ATP'az ise bir elektrojenik, antiport taşıma sistemine örnektir. Her seferinde üç(+) yük hücreyi terk eder, iki(+) yük içeri girer.Enzim ATP'nin hidrolizi ile Na'u hücre dışma verirken K'u hücre içine alır.Na'un hücre dışma atılması hücrede osmotik dengenin sağlanması için şarttır. Aksi halde hücre şişmesi olayı meydana gelir ve hücre patlar. Çalışmamızda, kontrol grubu haricindeki ratlar üzerinde 10, 20, 30, 40, 60, 80 ve lOOmG'luk manyetik alan şiddetleri oluşturuldu. Kontrol grubunun(0)ve 10-20-30-40-60-80 ve 100 Gauss şiddetinde manyetik alan uygulanan ratların Beyin MDA, Beyin Na+- K+ATP'az, Plazma MDA ve Eritrosit Na^K+ATPaz ölçümleri yapıldı. Beyin MDA ölçümleri sonucunda; ratlara uygulanan manyetik alan şiddeti arttıkça beyin MDA değerlerinde artış saptandı.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY An Investigation About the Brain Tissue MDA, Na^K1* ATPase Enzyme Activity and Plasma MDA, Erytrocid Na+-K*" ATPase Activity in Rats Confined to Electromagnetic Fields: The effect of electromanetic fields / waves and which features(such as frequency, strength, power etc.) and at what rate the parameters are effective on biological systems and health have been a matter of negotiation. Where as in general, it is assumed that the level of damage is directly proportional to the length of confinement period. The goal of this study is to determine the effects of alternating magnetic fiels of extremely low frequency at different strengths on the activity of brain Na+-K+ ATPase enzyme activity, MDA levels and plasma MDA, erytrocit membrane Na+-K+ ATPase in rats. MDA which is a mutagenic, genotoxic and carsinogenic compound, is the end product of lipid peroxidation reaction. During each cycle of reaction three positive charges exit from cell and two positive charges enter to cell. The Na+-K+ ATPase, desposes Na and acquires K by means of hydrolyse of ATP. Disposing excess Na is necessary for the establishment of osmotic pressure equilibrium in cell. In this study the rats other than the control group are confined to magnetic fields at strengths of 10, 20, 30, 40, 60, 80 and 100 mG. Brain MDA, brain Na+-K+ ATPase and plasma MDA, erytrocit Na+-K+ ATPase activity levels of both experimental and control group are measured. Data obtained from the measurements show that: as the strength of applied magnetic field increases, the MDA values are also increased. Thus, the results are found to be statistically significant and meaningful (pO.01). Brain Na+-K+ ATPase data leads to a similar result: the brain Na+-K+ ATPase values are directly proportional to the strength of magnetic field.