Terapotik servikal transforaminal epidural steroid enjeksiyonu uygulamasının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of the administration of therapotic cervical transforaminal epidural steroid injection
  1. Tez No: 808457
  2. Yazar: CİHAN CEBE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKTAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada interlaminar servikal steroid enjeksiyonu yapılan hastaların işlem öncesi ve işlem sonrasında ağrıları vas skoru (vizuel analog skalası) ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve metod: Bu çalışma, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Çalışmalar Etik Kurulundan izin alındıktan sonra gerçekleştirilmiştir. Dicle Üniversitesi Hastanesi ameliyathanesinde, 01.01.2019-01.01.2021 tarihleri arasında, elektif şartlarda planlanan İnterlaminar servikal steroid enjeksiyonu, 18 yaş üstü hastaların anestezi kayıtları ve hastaların işlem öncesi ve işlem sonrasında ağrıları vas skoru (vizuel analog skalası) ile değerlendirilmiştir. İnterlaminar servikal steroid enjeksiyonu yapılan hastaların işlem sonrası tekrar ağrı anamnezi alınıp hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Olguların demografik özellikleri (cinsiyet, yaş, boy, kilo), servikal bölgede operasyon geçmişi işlem sonrası analjezik ihtiyaçları, postoperatif ağrı skalaları, tekrar işlem gereksinimi, komplikasyon varlığı değerlendirilmiştir. Tüm hastalara operasyon öncesi ağrı düzeyini belirlemek için VAS skoru hesaplanmıştır. Aynı zamanda hastalara işlemden 2 hafta sonra tedavi sonrası yanıtı değerlendirmek için işlem sonrası VAS skoru hesaplandı. Elde edilen verilen SPSS programında istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza %64.1'i kadın (n=471) olan toplam 735 hasta dahil edilmiştir. Kadın:erkek oranı yaklaşık 2 olarak saptanmıştır. Hastaların yaş ortalaması 49.65±14.28 (range: 18-92) idi. Hastaların %49'unda (n=360) herhangi bir kronik ek hastalık saptanmıştır. Hastaların işlem öncesi VAS skoru ortalaması 8.22±1.25 (range: 6-10; median 8.26) işlem sonrası VAS skoru ortalaması ise 3.39±0.68 (range: 2-4; median 3.44) bulunmuştur. Hastaların işlem sonrası VAS ağrı skorunun anlamlı derecede düştüğü saptanmıştır (p=0.000). VAS skoru %50 den daha fazla düşüş olan hastalarda işlem başarılı sayılmıştır. Buna göre çalışmamızda başarı oranı %86 (634/735) olarak kaydedilmiştir. Cinsiyetler açısından işlem öncesi ve işlem sonrası VAS skorları arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Kronik hastalık varlığı açısından işlem öncesi ve işlem sonrası VAS skorları arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the pre- and post-procedure pain levels as measured by the VAS score (Visual Analogue Scale) and the treatment outcomes in patients who received interlaminar cervical steroid injections. Materials and Methods: This study was conducted after obtaining permission from the Non-Interventional Studies Ethics Committee of Dicle University Faculty of Medicine. Between 01.01.2019-01.01.2021, in the operating room of Dicle University Hospital, the anesthesia records and pre- and post-procedure VAS pain scores of patients over 18 years of age who were scheduled for elective interlaminar cervical steroid injection were evaluated. Post-procedure pain history was taken from the patients who had the interlaminar cervical steroid injection, and the patients were evaluated retrospectively. The demographic characteristics of the cases (gender, age, height, weight), history of surgery in the cervical region, postoperative analgesic needs, postoperative pain scales, need for re-procedure, and presence of complications were evaluated. The VAS score was calculated for all patients before surgery to determine the level of pain. In addition, the VAS score was calculated 2 weeks after the procedure to evaluate the post-treatment response. The data obtained was statistically evaluated in the SPSS program. Results: A total of 735 patients, 64.1% of whom were women (n=471), were included in our study. The female to male ratio was determined to be approximately 2. The mean age of the patients was 49.65±14.28 (range: 18-92). A chronic co-disease was detected in 49% of the patients (n=360). The mean pre-procedure VAS score of the patients was 8.22±1.25 (range: 6-10; median 8.26) and the mean post-procedure VAS score was 3.39±0.68 (range: 2-4; median 3.44). It was found that the post-procedure VAS pain score of the patients significantly decreased (p=0.000). The procedure was considered successful in patients with a reduction of more than 50% in the VAS score. Accordingly, the success rate in our study was recorded as 86% (634/735). No significant difference was found between pre- and post-procedure VAS scores in terms of gender (p>0.05). No significant difference was found between pre- and post-procedure VAS scores in terms of the presence of chronic disease (p>0.05).