Servikal kanser tedavisinde potansiyel terapötik ajan olarak borik asit'in yerinin servikal kanser hücre hattında değerlendirilmesi
Evaluation of the place of boric acid as a potential therapeutic agent in cervical cancer treatment in the cervical cancer cell line
  1. Tez No: 826372
  2. Yazar: FATİH KURNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR SOLMAZ HASDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: Serviks kanseri hücre hattında borik asit ve kalsiyum fruktoboratın etkisinin incelenmesi GEREÇ VE YÖNTEM: Hela insan serviks kanseri hücre hattı, uygun koşullarda optimize edilerek Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji bölümünde üretilerek hücre kültür çalışmaları yapılmıştır. Gerekli üreme koşulları sağlandıktan sonra bu hücre hatlarına borik asit ve kalsiyum fruktoboratın farklı konsantrasyonları verilmiştir. MTT sitotoksisite testleri ile sitotoksik etkinin izlendiği optimum konsantrasyon değerleri (IC50 değerleri) belirlenmiş olup bu IC50 dozları hücrelere verilerek hücre migrasyon koşulları değerlendirilmiştir. Annexin-5 ile hücre apoptoz miktarı ölçülmüştür. BA ve CaFB' nin Hela kanser hücre hattı üzerindeki etkilerini incelemek için Total Antioksidan Seviyesi ve Total Oksidan Seviyesi testleri uygulandı. BA ve CaFB' nin Hela servikal kanser hücre hattında apoptoz ile ilişkili genler üzerindeki etkilerini belirlemek için genler gerçek zamanlı PCR ile analiz edildi. Toplanan veriler istatistiksel olarak GraphPad Prism (versiyon 9) ve Microsoft Excel programı aracılığı ile grafiksel olarak Image J programı aracılığı ile histogram grafikleri ile değerlendirildi. BULGULAR: BA ve CaFB, servikal adenokarsinom Hela hücre hattında sitotoksik etki göstererek ve apoptozisi tetikleyerek anti-proliferatif etki gösterdiği görülmüştür. SONUÇ: BA ve CaFB' nin Hela serviks kanseri hücre hatlarında sitotoksik etki göstererek çeşitli apoptotik yolaklar üzerinden etki gösterdiği, apoptozisi indüklediği görüldü. BA ve CaFB' nin serviks kanseri tedavisinde etkili olabileceği sonucuna varılmıştır. Bu sonuç ilerde yapılacak hayvan ve insan çalışmaları ile doğrulanması gerekmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Servikal kanser, Hedef tedavi, Borik asit, Kalsiyum fruktoborat, Apopitozis,
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Examining the effect of boric acid and calcium fructoborate on cervical cancer cell line. MATERIALS AND METHODS: Hela human cervical cancer cell line was optimized under appropriate conditions and produced in the Medical Biology Department of Celal Bayar University School of Medicine and cell culture studies were carried out. After the necessary growth conditions were met, these cell lines were given different concentrations of boric acid and calcium fructoborate. Optimum concentration values (IC50 values) at which the cytotoxic effect was monitored were determined by MTT cytotoxicity tests, and these IC 50 doses were administered to the cells and cell migration conditions were evaluated. The amount of cell apoptosis was measured with Annexin-5. BA and CaFB 's Total Antioxidant Status and Total Oxidant Status tests were performed to examine the effects on the Hela cancer cell line. BA and CaFB 's Genes were analyzed by real-time PCR to determine their effects on apoptosis-related genes in the Hela cervical cancer cell line. The collected data were statistically analyzed using GraphPad. It was evaluated graphically using Prism (version 9) and Microsoft Excel programs, and with histogram graphics using Image J program. RESULTS: BA and CaFB were observed to have anti-proliferative effects by exerting cytotoxic effects and triggering apoptosis on the cervical adenocarcinoma Hela cell line. CONCLUSION: BA and CaFB had cytotoxic effects on Hela cervical cancer cell lines, by affecting through various apoptotic pathways, and induced apoptosis. BA and CaFB were concluded to be effective option in cervical cancer treatment. This result needs to be confirmed by animal and human studies. KEYWORDS: Cervical cancer, Target treatment, Boric acid, Calcium fructoborate, Apoptosis