Mekanik karakterli servikal ağrıda terapötik ultrasonun etkinliği ve farklı klinik uygulama yöntemlerinin karşılaştırılması
The effectiveness of therapeutic ultrasound in non specific mechanical cervical pain and comparison of different application methods for clinical practice
  1. Tez No: 288551
  2. Yazar: ÖZNUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KETENCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu çalışmada, servikal bölgenin mekanik karakterli ağrılarında terapötik ultrasonun (US) etkinliğini araştırmak; US tedavisinin farklı klinik uygulama yöntemlerini, ağrı ve fonksiyonel duruma etki açısından karşılaştırmak amaçlanmaktadır.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 3 aydan kısa süredir devam eden, mekanik karakterli boyun ağrısı şikayeti olan, 18 ila 65 yaş arası 71 hasta dahil edildi. Tedavi öncesinde (TÖ) başlangıç ölçümleri yapılan hastalar, randomize olarak üç gruba ayrıldı. Birinci gruba, transkutanöz elektriksel sinir stimulasyonu (TENS) ve 1,5 Watt/cm² yoğunlukta, 1 MHz frekansında %50 görev döngüsü ile kesikli US; ikinci gruba TENS ve 1,5 Watt/cm² yoğunlukta, 1 MHz frekansında devamlı US; üçüncü gruba TENS ve plasebo US 10 seans boyunca uygulandı. Hastalar ağrı şiddeti ve ağrılı nokta hassasiyet düzeyi açısından vizüel analog skala (VAS) ve algometre ile; fonksiyonel durum açısından boyun özür göstergesi ile değerlendirildi. Aktif servikal hareket açıklığı gonyometre ile ölçüldü. Kontrol ölçümleri tedavi bitimi ve tedavi bitiminden 3 ay sonra yapıldı. Çalışma tasarımı dahilinde hastalar ve değerlendirmeleri yapan araştırıcı tedavi gruplarına karşı kördü.Bulgular: Çalışmayı tamamlayan 53 hastanın 17'si (%32,1) kesikli US grubunda, 19'u (%35,8) devamlı US grubunda, 17'si (%32,1) plasebo US grubundaydı. Cinsiyet, yaş aralığı, vücut kitle indeksi ve başlangıç değerleri açısından gruplar homojendi. Ağrı şiddetinde tedavi sonrası (TS) ve TS 3.ay kontrolünde her üç grupta da istatistiksel olarak anlamlı azalma saptandı (p0,05). Servikal hareket açıklığında, kesikli US uygulaması sonucunda anlamlı değişiklik saptanmadı (p>0,05). Devamlı US uygulaması sonrasında üç düzlemde de anlamlı artış gözlenirken bu artış kontrol grubundan farklılık göstermedi (p>0,05). Gruplar karşılaştırıldığında ise, devamlı US uygulaması, TS'de servikal rotasyon hareket açıklığını arttırmada kesikli uygulamayagöre daha etkili bulundu.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to investigate the effectiveness of therapeutic ultrasound (US) in non-specific mechanical neck pain, and to compare the effects of intermittent and continuous US applications on pain severity and functional disability.Materials and Methods: 71 patients, aged between 18 and 65 years, with non-spesific mechanical neck pain lasting for less than three months were included in the study. After the baseline measurements, patients were randomized to three physical treatment groups. US was applied at 1.5 Watt/cm² intensity, 1 MHz frequency with 50% duty cycle intermittently in the first group and 1.5 Watt/cm² intensity, 1 MHz frequency continuously in the second group while the third group received sham US application during 10 sessions. All three groups were also treated with transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS). Patients were evaluated by visual analog scale (VAS) and algometer for pain severity and sensitivity level of painful point on cervical region, also neck disability index was used for assessment of functional disability. Active cervical range of motion was measured by using goniometer. Control measurements were done after physical therapy and three months later after therapy.Results: 53 patients completed the study. 17 (32,1%) of them were in the intermittent US group, 19 (35.8%) of them were in the continuous US group, and 17 (32.1%) of them were in the placebo US group. The groups were homogeneous regarding to age, gender, body mass index, and baseline measurements. Pain severity improved statistically significant in all the three groups after the treatment and three months later after therapy (p0.05). There were no statistically significant changes in cervical range of motion after intermittent US application (p>0.05). Cervical range of motion statistically significantly increased at three planes after continuous US application; However, there were no significant differences between continuous and placebo applications (p>0.05). Continuous US was observed as more effective than intermittent application in cervical rotation range when the groups were compared after the physical therapy sessions.