Miyofasiyal ağrı sendromunda terapötik egzersiz tedavisine eklenen üst trapez kasına yönelik kuru iğnelemenin servikal kasların kalınlığına indirekt etkisi
The effect of dry needling of the upper trapezius muscle combined with therapeutic exercise on cervical muscle thickness in myofascial pain syndrome
  1. Tez No: 963361
  2. Yazar: MUHAMMED OĞUZ
  3. Danışmanlar: DR. YASEMİN PEKİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Miyofasiyal Ağrı Sendromu'nda (MAS), terapötik egzersiz programına eklenen kuru iğneleme (Kİ) tedavisinin ağrı, özürlülük, yaşam kalitesi ve servikal kas kalınlığı değerlendirmelerine etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya iki gruba randomize edilmek üzere tek taraflı üst trapez kasında miyofasiyal tetik nokta saptanan MAS tanılı toplam 82 hasta dahil edildi. Kontrol grubundaki (KG) hastalara germe, eklem hareket açıklığı ve servikal izometrik egzersizleri içeren bir egzersiz programı; çalışma grubundaki (ÇG) hastalara ise KG'deki programa ek olarak bir hafta aralıklarla toplam üç seans Kİ uygulandı. Tüm hastaların ağrı düzeyleri Vizüel Analog Skala (VAS), özürlülük düzeyleri Boyun Özürlülük İndeksi (NDI) ve yaşam kaliteleri Kısa Form-36 (SF-36) ile değerlendirildi. Sonografik servikal kas kalınlığı ölçümleri için vücut kitle indeksine göre normalize edilmiş, tetik nokta lokalizasyonuna göre sınıflandırılmış ipsilateral ve kontralateral trapez, sternocleidomastoideus, toplam ekstansör kaslar ve longus colli kalınlıkları kullanıldı (Sırasıyla, iN-UT, cN-UT, iN-SCM, cN-SCM, iN-TE, cN-TE, iN-LC, cN-LC). Tüm değerlendirmeler başlangıçta (T0), 3. Haftada (T1) ve 6. Haftada (T2) gerçekleştirildi. Bulgular: ÇG'den 38, KG'den ise 35 hasta çalışmayı tamamladı. Hem ÇG'de hem de KG'de; VAS, NDI ve Emosyonel Rol Kısıtlılığı hariç tüm SF-36 alt skorlarında zaman içerisinde anlamlı iyileşme saptandı (p < 0,05). Gruplar arasındaki karşılaştırmalarda VAS değişimi T0-T2 ve T0-T1 aralığında; SF-36 Ağrı skorlarındaki değişim T0-T1 aralığında ÇG lehine anlamlı farklılık gösterdi (p < 0,0167). Hem ÇG'de hem de KG'de iN-UT değerlerinde zaman içerisinde anlamlı azalma; cN-UT, iN-SCM, cN-SCM, iN-TE, iN-LC ve cN-LC değerlerinde ise anlamlı artış saptandı (p < 0,05). iN-UT değerlerinin T0-T1 aralığındaki değişimi; cN-LC değerlerinin ise T0-T2 ve T0-T1 aralığındaki değişimi gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı düzeydeydi (p < 0,0167). Sonuç: Bu çalışmanın bulguları; kolay uygulanabilir, maliyet-etkin ve minimal invaziv bir yöntem olarak Kİ tedavisinin MAS'lı hastalarda ağrı skorlarının azaltılmasında ve ek fonksiyonel kazanımların edinilmesinde katkılar sunabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of dry needling (DN) treatment added to a therapeutic exercise program on pain, disability, quality of life, and cervical muscle thickness assessments in Myofascial Pain Syndrome (MPS). Patients and Methods: A total of 82 patients diagnosed with MPS who had myofascial trigger points detected in the unilateral upper trapezius muscle were included in this study and randomized into two groups. Patients in the control group (CG) underwent an exercise program that included stretching, joint range of motion, and cervical isometric exercises; patients in the study group (SG) underwent the CG program plus a total of three sessions of DN at one-week intervals. Pain levels were assessed using the Visual Analog Scale (VAS), disability levels using the Neck Disability Index (NDI), and quality of life status using the Short Form-36 (SF-36) for all patients. For sonographic measurements of cervical muscle thickness, ipsilateral and contralateral trapezius, sternocleidomastoideus, total extensor muscles, and longus colli thicknesses were used, normalized according to body mass index, and classified according to trigger point localization (respectively, iN-UT, cN-UT, iN -SCM, cN-SCM, iN-TE, cN-TE, iN-LC, cN-LC). All assessments were performed at baseline (T0), week 3 (T1), and week 6 (T2). Results: Thirty-eight patients from the SG and 35 patients from the CG completed the study. In both the CG and SG, significant improvement was observed over time in all SF-36 subscores except VAS, NDI, and Emotional Role Limitation (p < 0.05). In comparisons between groups, changes in VAS scores between T0-T2 and between T0-T1, and changes in SF-36 Pain scores between T0-T1 showed significant differences in favor of the SG (p < 0.0167). Both CG and SG showed a significant decrease in iN-UT values over time; cN-UT, iN-SCM, cN-SCM, iN-TE, iN-LC, and cN-LC values demonstrated a significant increase (p < 0.05). The change in iN-UT values between T0-T1, and the change in cN-LC values between T0-T2 and between T0-T1, were statistically significant between groups (p < 0.0167). Conclusion: The findings of this study suggest that DN treatment, as an easily applicable, cost-effective, and minimally invasive method, may contribute to reducing pain scores and achieving additional functional gains in patients with MPS.