Çay olarak kullanılan bazı bitkilerde yüksek performanslı sıvı kromatografisi -dad yöntemi ile flavonoid miktar tayini çalışmaları
HiGH-performance liquid chromatography-DAD method fordetermination of flavonoids in some plants used as TEA
- Tez No: 808468
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, geleneksel tedavide yaygın olarak kullanılan bazı bitkisel materyallerden hazırlanan infüzyonların flavonoid içeriklerinin değerlendirilmesinde etkili bir ters faz-YBSK-DAD yöntemi geliştirmektir. Bu amaçla seçilmiş mirisetin, kersetin, rutin, luteolin ve apigenin gibi flavonoidlerin ters faz C18 kolon (4.6 mm, 100 mm, 3 µm), 1,0 mL/dk akış hızı ve 360 nm'de DAD dedektör ile gradient elüsyon sisteminde ayırımı gerçekleştirilmiştir. Yöntemin kesinliği, doğruluğu ve tekrarlanabilirliği validasyon çalışmaları ile gösterilmiştir. Bunun yanında infüzyonların içerdiği fenolik asit miktarları ise farklı bir ters fazYBSK-DAD ve gardient elüsyon yöntemi ile tayin edilirken, toplam fenolik madde miktarları Folin-Ciocalteu yöntemi ile spektrofotometrik olarak belirlenmiştir. Ayrıca, infüzyonların antioksidan aktiviteleri DPPH• ve ABTS•+ radikalleri üzerinden tayin edilmiştir. ABTS•+ radikal renksizleştirme testine göre en yüksek antioksidan aktivite en fazla klorojenik asit içeren Hypericum perforatum ve H. thymopsis ile, en fazla o-kumarik asit içeren Achillea milleifolium infüzyonlarında gözlenirken, en düşük aktivite Lycium depressum meyva infüzyonlarında görülmüştür. DPPH• radikal süpürücü aktivite tayininde ise en yüksek aktivite Hypericum perforatum (% inh.44.99), H. thymopsis (% inh.31.89) ve Malabaila secacul meyva ve herba (MSM ve MSH, % inh 35.32-38.81, sırasıyla) infüzyonlarında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop an effective reverse phase-solid phase extraction (RPSPE)-diode array detection (DAD) method for the evaluation of flavonoid contents in infusions prepared from some herbal materials commonly used in traditional treatments. For this purpose, selected flavonoids such as myricetin, quercetin, rutin, luteolin, and apigenin were separated using a reverse phase C18 column (4.6 mm, 100 mm, 3 µm), a flow rate of 1.0 mL/min, and a DAD detector at 360 nm in a gradient elution system. The accuracy, precision, and repeatability of the method were demonstrated through validation studies. Furthermore, the amounts of phenolic acids present in the infusions were determined using a different reverse phase-SPE-DAD and gradient elution method, while the total phenolic content was determined spectrophotometrically using the Folin-Ciocalteu method. Additionally, the antioxidant activities of the infusions were determined through DPPH• and ABTS•+ radical assays. According to the ABTS•+ radical decolorization test, the highest antioxidant activity was observed in Hypericum perforatum and H. thymopsis infusions, which contained the highest amounts of chlorogenic acid, while Achillea millefolium infusions containing the highest amount of o-coumaric acid exhibited the highest activity. The lowest activity was observed in Lycium depressum fruit infusions. In the DPPH• radical superscript activity assay, the highest activity was detected in Hypericum perforatum (44.99 % inh.), H. thymopsis (31.89 % inh.), and Malabaila secacul fruit and herb (MSM and MSH, 35.32-38.81% inh, respectively) infusions.