Assessment of the expectations of the individuals going to fitness centers: The case of erbil
Fitness merkezlerine giden bireylerin beklentilerinin değerlendirilmesi: Erbil örneği
- Tez No: 808467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET FİTNESS MERKEZLERİNE GİDEN BİREYLERİN BEKLENTİLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ: ERBİL ÖRNEĞİ Aziz, Mohammed Yasin Yüksek Lisans, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Mehmet KARGÜN Haziran 2023, 13 + 53 sayfa Bu çalışmanın amacı fitness merkezlerine giden bireylerin beklentilerini dikkate alarak fitness merkezlerinin bu beklentileri ne kadar karşıladığını ortaya koymaktır. Bu kapsamda fitness salonuna giden bireylerin demografik yapılarına göre hangi motivasyondan daha çok etkilendiklerini belirlenmeye çalışılmıştır. Anket tekniğinin kullanıldığı çalışmanın evrenini Irak'ın Erbil şehir merkezinde faaliyet gösteren fitness salonlarına kayıtlı kişiler oluşturmaktadır. Örneklemini ise araştırmaya katılmayı kabul eden 4 fitness merkezine kayıtlı 100 kişi oluşturmuştur. Kişilere, araştırmanın amacına yönelik bilgi verilerek araştırmacı tarafından hazırlanan“Demografik Bilgi Formu”ve geçerlik ve güvenirliği Aydın (2019) tarafından yapılmış“Fiziksel Aktivite ve Fitness Salonundan Beklenti Formu”kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel işlemlerinde SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. Fitness salonlarındaki fiziksel aktivitelerden beklentiler bir bütün halinde incelendiğinde, beklenti ne olursa olsun fitness salonlarının fiziksel aktivite için bir cazibe merkezi ve mevcut imkanları ile bir teşvik unsuru olduğu ortadadır. Araştırma sonucunda, fitness merkezlerine katılımda Erbil ilinde her iki cinsiyet içinde popüler olduğu görülmüştür. Ayrıca demografik özellikler içerisinde fitness merkezlerindeki fiziksel aktiviteleri en çok etkileyen unsurun cinsiyet olduğu ve kısmende olsa yaş, meslek ve aylık gelir durumunun da belirleyici olduğu bulunmuştur. Genel olarak bu değişkenlerin fiziksel aktivite çeşitliliği ve salonlarda fiziksel aktivite yaparken aletlerin seçimi ve sosyalleşme ihtiyacı üzerinde etkisinin olduğu bulunmuştur. Kişilerin beklentilerini değerlendirme üzerine yapılan çalışmada sonuç olarak, anket formuna katılanların spor merkezlerini seçme ve gelmelerindeki amaçlarının cinsiyet, yaş ve meslek özelliklerinde anlamlı benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF THE EXPECTATIONS OF THE INDIVIDUALS GOING TO FITNESS CENTERS: THE CASE OF ERBİL Aziz, Mohammed Yasin Master's Thesis, Physical Education and Sports Department Advisor: Assoc. Dr. Mehmet KARGÜN June 2023, 13 + 53 pages The aim of this study is to reveal how well the fitness centers meet these expectations, taking into account the expectations of individuals who go to fitness centers. In this context, it has been tried to determine which motivation is more affected by the demographic structures of the individuals who go to the fitness center. The population of the study, in which the survey technique was used, consists of people registered in the fitness centers operating in the city center of Erbil, Iraq. The sample consisted of 100 people registered in 4 fitness centers who agreed to participate in the research. The“Demographic Information Form”prepared by the researcher and the validity and reliability of the“Physical Activity and Fitness Center Expectation Form”prepared by Aydın (2019) were used, by informing the individuals about the purpose of the research. SPSS 26.0 package program was used for statistical processing of the data. When the expectations from the physical activities in the fitness centers are examined as a whole, it is obvious that whatever the expectation is, the fitness centers are a center of attraction for physical activity and an incentive element with its existing facilities. As a result of the research, it was seen that participation in fitness centers is popular for both genders in Erbil province. In addition, among demographic characteristics, it was found that the factor that most affected physical activities in fitness centers was gender, and age, occupation and monthly income were also determinants, albeit partially. In general, these variables were found to have an effect on the variety of physical activity and the choice of equipment and the need for socialization while doing physical activity in the halls. As a result of the study on evaluating the expectations of the people, it was determined that the purpose of choosing and coming to the sports centers of the participants in the questionnaire showed significant similarity in terms of gender, age and occupational characteristics.