Muhafazakâr aile değerlerine yönelik tutumlarda kuşaklararası farklılaşma düzeyi (Kayseri örneği)
The level of intergenerational differentiation in attitudes towards conservative family values (The case of Kayseri)
  1. Tez No: 808469
  2. Yazar: FATMA SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışmasında, aile değerlerine yönelik modernleşme ya da muhafaza etme tutumları kuşak farklılığı ve Kayseri örneği üzerinden ele alınmıştır. Araştırmada yöntem olarak nicel yaklaşım tercih edilmiş ve alan çalışması kapsamında 2022 yılının Haziran ve Aralık aylarında Melikgazi, Kocasinan ve Talas ilçelerinde, 18 yaş ve üzeri 450 katılımcıya yüz yüze anket uygulanmıştır. Saha çalışmasında elde edilen verilere SPSS 26 programında açımlayıcı faktör analizi yapılmıştır. Yapılan açımlayıcı faktör analizi sonucunda cevapların dört faktöre dağıldığı görülmüştür. Bu faktörler ailenin önemi, evlilik öncesi görüşme, aile değerleri ve aile değerlerini sorgulama olarak isimlendirilmiştir. Dört faktör toplam varyansın %69,372'sini açıklamaktadır. Yapılan test sonucunda“Cronbach Alpha”güvenilirlik katsayısı 0,91 olarak bulunmuştur. Çoklu regresyon analizi sonucuna göre ailenin önemi tutumunda yaş, medeni durum, meslek ve aylık kazancın etkisi vardır. Evlilik öncesi görüşme tutumunda medeni durum, meslek ve aylık kazancın etkisi vardır. Aile değerleri tutumunda medeni durum ve mesleğin etkisi vardır. Aile değerlerini sorgulama tutumunda ise medeni durumun etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the attitudes of modernization or preservation towards family values are discussed through the generational difference and the Kayseri example. June December 2022, a quantitative approach was preferred as the method of the research and a face-to-face survey was conducted to 450 participants aged 18 and over in Melikgazi, Kocasinan and Talas districts within the scope of the field study. Exploratory factor analysis was performed on the data obtained in the field study in the SPSS 26 program. As a result of the exploratory factor analysis, the responses were found to be distributed into four factors. These factors were named as the importance of family, premarital interview, family values and questioning family values. Four factors explain 69.372% of the total variance. As a result of the test, the“Cronbach Alpha”reliability coefficient was found to be 0.91. According to the results of multiple regression analysis, age, marital status, occupation and monthly income have an effect on the importance of family. Marital status, occupation and monthly income have an effect on premarital interview attitude. Marital status and profession have an effect on family values. On the other hand, marital status has an effect on the attitude of questioning family values.