Primer sjögren sendromu hastalarındainterstisyel akciğer hastalığı ve sekonder pulmoner hipertansiyonun değerlendirilmesi
Evaluation of interstitial lung disease and secondarypulmonary hypertension in primary sjögren's syndromepatients
  1. Tez No: 808485
  2. Yazar: ERTÜRK YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Primer sjögren sendromu (pSS) ekzokrin bezlerin lenfositik infiltrasyonu ile karakterize multisistemik otoimmün bir hastalıktır. pSS'de tutulan ekstra-glandüler organlardan birisi de akciğer olup, morbidite ve mortaliteyi arttırdığı gösterilmiştir. Bu çalışmada pSS'li hastalarda akciğer tutulumunun sıklığını, tutulum paternlerini, özelliklerini, ilişkili risk faktörlerini ve pulmoner arteriyel hipertansyon (PAH) sıklığını araştırmayı hedefledik. Hastalar ve Metod: Bu çalışmaya pSS tanısı olan 18 yaş üstü 115 hasta alındı. Hastaların demografik ve klinik özellikleri, ek hastalıkları, kullandığı ilaçlar, rutin tetkikleri; Tam kan sayımı, Kreatinin, Tam idrar tetkiki, CRP, ESH ve ANA, SS-A, SS-B, RF ile tükrük bezi biyopsileri, Schirmer veya gözyaşı kırılma zamanı, SFT ve DLCO sonuçları veri tabanından elde edildi. Yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografileri (YÇBT) değerlendirildi. İAH sıklığı, ilişkili risk faktörleri ve akciğer tutulum paternleri tespit edildi. PAH taraması ekokardiyografi (EKO) ile yapıldı. Bulgular: Yüz onbeş hastanın 108'i (%93,9) kadın, 7'si (%6,1) erkek idi. İAH olmayan 99 hastanın 5'i (%5,1) erkek, pSS-İAH'li 16 hastanın 2'si (%12,5) erkek idi ve iki grup arasında fark yoktu (p=0,251).
Özet (Çeviri)
Objective: Primary Sjögren's Syndrome (pSS) is a multisystemic autoimmune disease characterized by lymphocytic infiltration of exocrine glands. One of the extra-glandular organs affected in pSS is the lung, which has been shown to increase morbidity and mortality. In this study, we aimed to investigate the frequency of lung involvement, the involvement patterns, characteristics, associated risk factors, and the frequency of Pulmonary Arterial Hypertension (PAH) in patients with pSS. Patients and Methods: A total of 115 patients over the age of 18 with a diagnosis of pSS were included in this study. Demographic and clinical characteristics of patients, comorbidities, medications used, and routine examinations; complete blood count, creatinine, urinalysis, CRP, ESR and ANA, SS-A, SS-B, RF and salivary gland biopsies, Schirmer or tear break-up time, and pulmonary function tests (PFT) and DLCO results were obtained from the database. High-resolution computed tomography (HRCT) scans were evaluated. The frequency of ILD, associated risk factors and patterns of lung involvement were determined. Screening for PAH was performed using echocardiography (ECHO). Result: Of the 115 patients, 108 (93.9%) were female and 7 (6.1%) were male. 5 (5.1%) of 99 patients without ILD were male, 2 (12.5%) of 16 patients with pSS-ILD were male, and there was no difference between the two groups (p=0.251).