Primer sjögren sendromu tanısıyla izlenen olgularda akciğer tutulumunun sıklığı, paterni ve akciğer tutulumu ile ilişkili risk faktörlerinin saptanması
The prevalence, patterns and risk factors related to the pulmonary involvement of the primer sjögren disease
  1. Tez No: 703960
  2. Yazar: SALİHA SELİN ÖZUYGUR ERMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Sjögren Sendromu (SS),lenfositlerin infiltrasyonu sonucu primer olarak ekzokrin bezlerin tutulumuyla karakterize multisistemik otoimmün bir hastalıktır. SS' nin önemli ekstraglandüler manifestasyonlarından biri de akciğer tutulumudur ve akciğerde havayollarını, interstisyumu, vasküler yapıları ve nadir olarak da plevrayı tutabilmektedir. SS' de akciğer tutulumu mortalite ve morbiditeyi arttırmakla beraber, hastalığa özgü bir tarama, tanı veya tedavi algoritması bulunmamaktadır. Ek olarak, güncel literatürde, primer SS (pSS) ilişkili akciğer tutulumunun alt tipleri ve prognozu hakkında ülkemizde yapılmış bir çalışma mevcut değildir. Bu çalışma pSS ile izlenen hastalarda akciğer tutulumunun prevalansını belirlemek, risk faktörlerinin saptamak ve radyolojik tutulumun alt tipinin belirlemek amacını taşımaktadır. Yöntem:Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde 01.01.2010 ve 20.01.2020 tarihleri arasında pSS tanısıyla takip edilen hastalar dahil edilmiştir. pSS' ye ek olarak herhangi bir başka romatolojik hastalığa sahip olan, sarkoidoz tanısı olan, antikolinerjik ilaç kullanan, İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü ve Hepatit C virüsü ile enfekte olmuş, baş/boyun bölgesine radyasyon öyküsü olan, graft-versus-host tanısı olan olgular çalışma dışı bırakılmıştır. Olguların yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografi görüntüleri havayolunda, parankimde, vasküler yapılarda ve plevrada saptanan bulgular olmak üzere dört ana gruba ayrılarak, iki radyoloji uzmanı tarafından çift kör olarak değerlendirilmiştir. Bulgular:İstatistiksel analize toplam 182 olgu dahil edilmiştir. Çalışma popülasyonunda toplam 56 olguda interstisyel akciğer hastalığı (İAH) saptanmış olup, çalışmamızda pSS ilişkili İAH (pSS-İAH) prevalansı %30.8 olarak saptanmıştır. En sık görülen interstisyel pnömoni paterni NSİP (%25.8)'tir. Havayolu tutulumun indirekt göstergeleri arasında en 2 sık saptanan radyolojik bulgu mozaik atenüasyon (%25.8) iken, interstisyel tutulumun göstergeleri arasında en sık saptanan bulgu retiküler dansitelerin varlığıdır (%34.6).
Özet (Çeviri)
Aim: Sjögren Syndrome (SS) is a multi-systemic autoimmune illness, primarily characterized by lymphocytic infiltration within exocrine glands. Lung involvement is one of the crucial extraglandular manifestations of the SS, affecting the airway, the interstitial, blood vessels, and occasionally pleura. There is no disease-specific algorithm for the lung involvement associated with the SS, despite giving rise to increased rates of mortality and morbidity. Besides, to our knowledge, studies in the current literature did not investigate subtypes and the prognosis of SS in Turkey. Given the previous literature, this study aimed to examine the prevalence, the risk factors, and the radiologic findings of the interstitial lung disease (ILD) among patients clinically followed-up with a diagnosis of the primary SS (pSS). Method: Patients diagnosed with primary SS (pSS) by a rheumatologist included in the study between 01.01.2010-20.01.2020. In addition to pSS, patients with other rheumatologic co-diagnoses, sarcoidosis, anticholinergic medication use, human immunodeficiency virus (HIV) or hepatitis C virus (HCV) infection, a history of radiotherapy to head or neck region, graft-versus-host disease were excluded from the study. High-resolution computerized tomography (HRCT) results were evaluated by two radiologists in a double-blind manner for four different domains including the airway, the parenchyma, vascular structures, and the pleura. Results: 182 cases were eligible for data analysis. 56 patients had interstitial lung disease associated with pSS (pSS-ILD). The prevalence of pSS-ILD was found as %30.8 in the 4 study population. The most common subtype of ILD was non-specific interstitial pneumonia (NSIP) in the study population (%25.8). Mosaic attenuation (%25.8) was the most frequent finding associated with airway involvement, and reticular densities were the most prevalent finding of interstitial involvement (%34.6).