Primer sjögren sendromu tanısıyla izlenen hastalarda interstisyel akciğer hastalığı gelişimini predikte eden faktörler
Predictive factors for the development of interstitial lung disease in patients with primary sjögren's syndrome
  1. Tez No: 915438
  2. Yazar: TUBA ELÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu çalışmada, primer sjögren sendromu (pSS) tanısı almış hastalarda interstisyel akciğer hastalığı (İAH) gelişimini predikte eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: 2010-2023 yılları arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Romatoloji kliniğine başvuran hastalar retrospektif olarak taranmış ve 2016 ACR-EULAR sınıflandırma kriterlerini karşılayan pSS hastaları çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların demografik, klinik, serolojik ve radyolojik verileri hastane bilgi yönetim sistemi (HBYS) üzerinden elde edilmiştir. Hastaların yüksek çözünürlüklü toraks bilgisayarlı tomografi (HRCT) bulguları 2 radyolog tarafından tekrar değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan 182 hastanın median yaşı 57 (44-70) yıl, kadın / erkek oranı 172 (%94) /10 (%6) bulunmuştur. Solunum semptomları nedeniyle HCRT çekilen 99 hastanın HRCT bulguları tekrar değerlendirildiğinde hastaların 37'sinde (%20) İAH tespit edilmiştir. HRCT paternlerinden en sık nonspesifik interstisyel pnömoni (NSIP) (%59,5), ikinci sıklıkla lenfositik interstisyel pnömoni (LIP) (%21,6) olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to identify the factors predicting the development of interstitial lung disease (ILD) in patients diagnosed with primary Sjögren's syndrome (pSS). Methods: Patients who presented to the Rheumatology Clinic of İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital between 2010 and 2023 were retrospectively reviewed, and those diagnosed with primary Sjögren's syndrome (pSS) meeting the 2016 ACR-EULAR classification criteria were included in the study. The demographic, clinical, serological, and radiological data of the patients were obtained through the hospital information management system (HIMS). The high-resolution thoracic computed tomography (HRCT) findings of the patients were re-evaluated by two radiologists. Results: The median age of the 182 patients included in the study was 57 (44-70) years, with a female-to-male ratio of 172 (94%) to 10 (6%). Upon reevaluating the HRCT findings of 99 patients who underwent HRCT due to respiratory symptoms, interstitial lung disease (ILD) was detected in 37 patients (20%). Among the HRCT patterns, the most common was nonspecific interstitial pneumonia (NSIP) (59.5%), followed by lymphocytic interstitial pneumonia (LIP) (21.6%).