Artırılmış gerçeklik ortamlarıyla desteklenen uzaktan rusça öğrenimine yönelik öğrenen görüşleri
Learner views on distance russian language learning supported by augmented reality environments
- Tez No: 808490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ALTINPULLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı dil seviyelerinde yüz yüze veya çevrimiçi olarak Rusça öğrenen öğrenenlerin Artırılmış Gerçeklik (AG) ile desteklenen uzaktan Rusça öğrenimine yönelik görüşlerinin, öngörülerinin ve önerilerinin belirlenmesidir. Bu nedenle bir nitel araştırma modeli olan fenomenoloji kullanılmıştır. Veriler odak grup görüşmesi yoluyla toplanmıştır. Çalışmaya katkı sağlayacak öğrenenler, proje için oluşturulan web sitesi (https://www.mycourset.com) aracılığıyla kaydedilmiş ve bilgilendirilmiştir. Öğrenenler, AG ile desteklenen dersler ile geleneksel yöntemlerin kullanıldığı Rusça derslerini karşılaştırarak değerlendirme yapabilmeleri için kolayda örnekleme tekniklerinden gönüllü örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Odak grup görüşmesi yöntemi kullanıldığından dolayı 9 (dokuz) öğrenen seçilmiştir. Ders materyalleri, Metaverse platformu üzerinden araştırmacı tarafından algoritmalar hesaplanarak tasarlanmıştır. Pilot uygulama olarak özel derslerde başarılı sonuçlar elde edildikten sonra 9 öğrenenle 01.12.2022 – 05.01.2023 tarihleri arasında dersler gerçekleştirilmiştir. Derslerde kullanılan diğer materyallerin yanı sıra, araştırmacı tarafından tasarlanan AG etkinlikleri Metaverse mobil uygulaması aracılığıyla derslere dahil edilmiştir. Bir aylık süre içinde 12 ders uygulanmış ve bu derslerin ardından 15.01.2023 tarihinde iki ayrı oturumda odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca araştırmanın danışmanı, odak grup görüşmelerinin araştırmacı tarafından yürütüldüğü oturumlarda dinleyici olarak katılmıştır. İçerik analizi yöntemiyle incelenen bulgulara göre uzaktan Rusça öğreniminde AG'nin kullanımının faydalı olduğu, öğrenme sürecini kolaylaştırdığı, pekiştirmeyi mümkün kıldığı, öğrenme motivasyonunu arttırdığı, konsantrasyonu sağladığı, öğrencileri cesaretlendirdiği, ders materyallerini zenginleştirdiği ve ilgi çekici hale getirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ancak, bazı teknolojik ve tasarımsal sorunlara yönelik görüşler de tespit edilmiştir. Olumlu ve olumsuz görüşlerin yanı sıra, AG'nin Rusça öğrenimi ve diğer dillerin öğreniminde aktif bir rol oynayacağı öngörüsü ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak Metaverse mobil uygulaması ve AG teknolojisi hakkındaki öneriler doğrultusunda AG uygulamalarının geliştirilmesi ve yeni ders materyallerinin oluşturulması alan için faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the opinions, expectations, and suggestions of learners at different proficiency levels who are learning Russian through Augmented Reality (AR)-supported remote Russian language learning, either face-to-face or online. Therefore, a qualitative research design utilizing phenomenology as the research model was employed. Data were collected through focus group interviews. Learners who would contribute to the study were recruited through a volunteer sampling method via a website (https://www.mycourset.com) created for the project, where they were informed and registered. In order to enable learners to evaluate Russian lessons using AR-supported activities in comparison to traditional methods, a convenience sampling technique was used to select participants. Nine learners were chosen since the focus group interview method was utilized. The lesson materials were designed by the researcher by calculating algorithms on the Metaverse platform. After successful results were obtained through pilot implementation in private lessons, the actual lessons were conducted with nine learners between December 1, 2022, and January 5, 2023. In addition to other materials used in the lessons, AR activities designed by the researcher were integrated into the lessons through the Metaverse mobile application. Within a one-month period, 12 lessons were implemented, and after these lessons, focus group interviews were conducted in two separate sessions on January 15, 2023. Moreover, the research advisor participated as an audience in the sessions where the focus group interviews were conducted by the researcher. According to the findings analyzed through content analysis, it was concluded that the use of AR in remote Russian language learning is beneficial as it facilitates the learning process, enables reinforcement, enhances learning motivation, ensures concentration, encourages students, enriches lesson materials, and makes them engage. However, some technological and design issues were identified as well. Along with positive and negative opinions, there is a prediction that AR will play an active role in Russian language learning and the learning of other languages. In line with the recommendations regarding the Metaverse mobile application and AR technology, the development of AR applications and the creation of new lesson materials will be beneficial for the field.