Artırılmış gerçeklik uygulamalarıyla yapılan hikâye anlatımının ingilizce konuşma kaygısına etkisi
The effect of storytelling with augmented reality applications on english speaking anxiety
  1. Tez No: 808491
  2. Yazar: HULUSİ ŞENGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ALTINPULLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, artırılmış gerçeklik (AG) uygulamasıyla desteklenen hikâye anlatımının öğrencilerin İngilizce konuşma kaygısına etkisi incelenmiştir. Araştırma, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında 5. sınıfta öğrenim gören toplam 47 öğrenci oluşturmaktadır. Deney grubunda 23, kontrol grubunda 24 öğrenci yer almaktadır. Uygulama süresi toplamda 12 ders saati olacak şekilde haftada 3 saat olarak belirlenmiştir. Deney grubuna mobil AG destekli hikâye anlatımı yapılmıştır. Kontrol grubunda ise geleneksel basılı hikâye kitapları kullanılmıştır. Araştırmanın verilerini toplamak için İngilizce konuşma kaygısı ölçeği ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda grupların kendi içerisinde ön testleri ile son testleri arasında anlamlı farklar olduğu görülmüştür. Ayrıca AG kullanılan deney grubu ile kontrol grubunun konuşma kaygı düzeyleri arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of storytelling assisted by augmented reality (AR) application on students' English-speaking anxiety was examined. The research was carried out using a quasi-experimental design with pretest-posttest control group. The study group of the research consists of 47 students studying in the 5th grade in the 2022-2023 academic year. There are 23 students in the experimental group and 24 students in the control group. The duration of the application was planned as 3 hours per week, with a total of 12 lesson hours. Mobile AR supported storytelling was applied to the experimental group. Traditional printed storybooks were used in the control group. English speaking anxiety scale and demographic information form were used to collect the data of the study. The obtained data were analyzed with the SPSS program. As a result of the research, it was seen that there were significant differences between the pre-tests and post-tests of the groups. In addition, a significant difference was found between the speech anxiety levels of the experimental group and the control group in favor of the experimental group.