Diyarbekirli Ahmed Mürşidî'nin Pendnâmesi'ndeki tasavvufî temalar
The sufi topics in Ahmed Murşidi's Pendname
  1. Tez No: 808508
  2. Yazar: RIDVAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SAİT MERMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmamızda 18. Asrın en çok tanınan ve eserleri bilinen şahsiyetlerinden biri olan Ahmed Mürşidi'nin Pendname adlı eserini ele aldık. Bu tez çalışmamızda Pendnamedeki tasavvufi beyitler belirlenerek bu beyitler üzerinde çalışma yapıldı. Giriş'te Türk İslâm Edebiyatı'nda kaleme alınmış ahlakî eserler ve ahlakî eserler içerisinde Pendnâmeler ele alınmıştır. Daha sonra Müellifimiz Ahmed Mürşidî'nin hayatı ve kaleme aldığı eserler hakkında bilgiler verilerek bu eserlerin önemine vurgu yapılmıştır. Son Bölümde ise çalışmamızın asıl konusunu oluşturan“Ahmed Mürşidî'nin Pendnâmesi'ndeki Tasavvufî Konular”manzumede tespit edilerek belirlenmiş, beyitler birer birer incelenmeye tabi tutulmuştur. Tasavvufî konular hakkında kaynak ve metinlerden faydalanılarak genel bir bilgi verildikten sonra beyitler günümüz Türkçesine aktarılmıştır. Daha sonra her başlığın sonunda o başlık ve beyitler hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we discussed the Pendname of Ahmed Mürşidi, one of the most well-known and well-known figures of the 18th century. In this thesis, the mystical couplets in the Pendname were determined and studied on these couplets In the First Chapter, moral works written in Turkish-Islamic Literature and Pendnames among moral works are discussed. Then, the importance of these works was emphasized by giving information about the life and works of our Author Ahmed Murşidi. In the last chapter,“The Sufi Topics in Ahmed Murşidi's Pendname”, which is the main subject of our study, was determined and determined in the poem, and the couplets were examined one by one. After giving a general information about Sufi issues by using sources and texts, the couplets were transferred to today's Turkish. Then, at the end of each title, a general evaluation was made about that title and couplets.