La carence de l'Etat dans la mise en oeuvre de ses pouvoirs de police en matière d'environnement
Devletin çevre alanında kolluk yetkilerini kullanmada hareketsizliği
  1. Tez No: 808524
  2. Yazar: HAYRİYE BİGE AÇIMUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YVES JEGOUZO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université Paris 1 Panthéon Sorbonne
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İdare Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Türlerin yok olması, genetiği değiştirilmiş organizmaların yarattıkları riskler, alıcı ortamların kirlenmesi ve iklim değişikliği gibi çevresel sorunlar gün geçtikçe artmaktadır. Önleme ilkesi ile çevresel zararın meydana gelmesinin engellenmesi hedeflenmekte olup bu ilkenin temel uygulama aracı kolluk faaliyetidir. Fransız hukukunda çevrenin korunmasında kamu yararı bulunması, çevrenin kamu düzeni kapsamında düşünülmeye başlanması ve çeşitli kanunlarda öngörülen özel kolluk düzenlemeleri nedeniyle başat aktör devlettir. Devlet, çevrenin korunması amacıyla gereken düzenlemeleri yapmalı, gerçekleştirdiği denetimler sayesinde hukuka aykırılıkları sona erdirmeli ve gereken yaptırımları uygulamalıdır. İdarenin düzenleme yapma veya süregelen hukuka aykırılığa son vermede hareketsiz kalması kusurlu bir davranıştır. Ancak devletin kusur sorumluluğu değerlendirilirken takdir yetkisi ve zarar görenin yükümlülükleri dikkate alınır. Nedensellik bağının kurulmasındaki güçlükler ve ekolojik zararın tespiti ise tazmin sorumluluğunun temel sınırını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Environmental issues such as species extinction, the risks posed by genetically modified organisms, contamination of recipient environments, and climate change are steadily increasing. The prevention principle aims to avert the occurrence of environmental harm, with administrative policing activities serving as the primary means of upholding this principle. In the context of French law, environmental protection is considered a matter of public interest, and the environment is generally within the purview of public order. Additionally, owing to various laws with special police provisions, the state emerges as the principal actor. The responsibilities of the state encompass the formulation of necessary regulations to safeguard the environment, cessation of violations through conducted inspections, and imposition of sanctions. Failure on the part of the state to regulate or halt ongoing violations constitutes a fault. The state's discretionary power and the responsibilities of the aggrieved party are factors considered in the assessment of liability conditions. The complexities inherent in establishing causal relationships and determining ecological damage constitute the main limitations in seeking compensation.