Biaksiyel küçük kesi tekniği kullanılarak yapılan eliptik ve torsiyonel fakoemülsifikasyon yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of elliptical and torsional phacoemulsification methods using the biaxial microincision technique
- Tez No: 808528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANSU GÖNEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Namık Kemal Üniversitesi, Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Nisan 2015-Haziran 2016 tarihleri arasında katarakt nedeniyle başvuran, LOCS III evrelemesine göre grade 4 nükleer kataraktı mevcut olan, bimanuel biaksiyel küçük kesi tekniği ile katarakt cerrahisi uygulanmış 70 hastanın dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Yetmiş hastanın 35'ine eliptik yöntem ile, diğer 35 hastaya ise torsiyonel yöntem ile fakoemülsifikasyon uygulanmış, göz içi lens implantasyonu yapılmıştır. Olguların cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası 1. gün, 1. hafta, 1. ay ve 3. ayda düzeltilmiş en iyi görme keskinliği, kornea kalınlığı, cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası 1. hafta 1. ay ve 3. ayda kornea endotel hücre sayımı; cerrahi sonrası 1.gün, 1. hafta, 1. ay ve 3. ay kornea kesi yeri morfolojisi verileri değerlendirildi. Cerrahi sonrası 1. haftada eliptik grupta DEİGK istatistiksel olarak anlamlı derecede daha iyi idi. Cerrahi sonrası 1. gün, 1. ay ve 3. ayda DEİGK her iki grupta benzerdi. MKK cerrahi sonrası 3. ayda cerrahi öncesi değerlere gerilemiştir. Cerrahi sonrası izlemlerde endotel hücre yoğunluğu açısından gruplar arasında anlamlı farklılık gözlenmemiştir. Kornea kesi yerinde epitelyal hizalanmama, cerrahi sonrası 1. günde eliptik grupta anlamlı derecede daha fazlaydı. Bunun eliptik yöntemde ultrason süresinin daha uzun olmasıyla ilişkili olabileceği düşünüldü. Descemet membran dekolmanı her iki grupta da yüksek sıklıkta görüldü ancak gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak önemli değildi. Hem torsiyonel hem de eliptik yöntem ile yapılan biaksiyel küçük kesili fakoemülsifikasyon ve GİL implantasyonu işlemlerinin uzun dönemde kornea yapılar üzerinde benzer etkiler gösterdiği görülmüştür. Cerrahi sonrasında kornea yapılarında her iki grupta benzer şekilde iyileşme gözlenmiş buna paralel olarak görme keskinliğinde artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The files of 70 patients who underwent cataract surgery with biaxial small incision technique between April 2015 and June 2016 at Namık Kemal University, Research and Practice Hospital Ophthalmology Department were investigated retrospectively. All of patients had grade 4 nuclear cataract according to LOCS III stage. The files of 70 patients who underwent cataract surgery with bimanual biaxial microincision technique were retrospectively reviewed. Thirty-five of seventy patients underwent phacoemulsification by elliptic method and 35 patients by torsional method. Intraocular lens implantation was performed. The best corrected visual acuity, corneal thickness, preoperative and postoperative on day 1, week 1, month 1 and month 3, corneal endothelial cell counts were evaluated preoperatively and postoperatively 1 st week, 1 st month, and 3 rd month; Corneal incision morphology was evaluated postoperatively 1st day, 1st week, 1st month and 3rd month. In the elliptic group at 1 week postoperatively, BCVA was better at statistically significant level. At 1 day, 1 month and 3 months postoperatively, BCVA was similar in both groups. CCT recovered at 3 months postoperatively to preoperative values. No significant difference was observed between the groups in terms of endothelial cell density in the postoperative follow-ups. The absence of epithelial alignment at the corneal incision was significantly greater in the elliptical group postoperatively first day. This was thought to be related to the longer ultrasound time in the elliptical method. Descemet membrane detachment was seen at high frequency in both groups, but the difference between the groups was not statistically significant. 62 Both torsional and elliptical methods of bilateral microincision phacoemulsification and IOL implantation have shown similar effects on long term corneal structures. After surgery, similar improvement was observed in corneal structures in both groups, resulting in an increase in visual acuity.