Psikolojik danışmanların alet çantasını geliştirmek: Sözsüz Davranış Eğitimi Programı (SÖDEP)
Improving the tool kit of counselors: Nonverbal Behavior Training Program (NOBET)
  1. Tez No: 808532
  2. Yazar: AHMET METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Sözsüz davranışları okumak ruh sağlığı çalışanları için önemlidir. Danışanların hislerini ve niyetlerini anlamalarına katkı sağlar. Bu tezin temel amacı bir ruh sağlığı çalışanı olan psikolojik danışmanların sözsüz davranışları anlama ve yorumlama becerilerine katkı sağlayabilmek için bir eğitim programı geliştirmek ve programın etkililiğini değerlendirmektir. Karma yönteme göre tasarlanan tezin deneysel boyutunda ön-test son-test kontrol gruplu tam deneysel desen (2x2'lik faktöriyel desen) uygulanmıştır. Deneysel boyut tamamlanmasını takiben, durum çalışması deseni kullanılarak katılımcıların Sözsüz Davranış Eğitimi Programı (SÖDEP) hakkındaki görüşleri alınmıştır. Deneysel çalışmanın katılımcılarını 46 psikolojik danışman oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu, JACFEE, Kısa Süreli İfadeleri Tanıma Testi, Sözsüz Davranış Bilgi Düzeyi Değerlendirme Testi ve yarı-yapılandırılmış görüşme formundan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reading nonverbal behavior is important for mental health professionals. It helps clients understand their feelings and intentions. The main purpose of this thesis is to develop a training program on nonverbal behavior and evaluate the program's effectiveness in contributing to the skills of counselors who are mental health workers, to understand and interpret nonverbal behaviors. In the experimental dimension of the thesis, which was designed according to the mixed method, the true experimental design (2x2 factorial design) with a pre-test and post-test control group was applied. After the experimental studies were completed, the participants' opinions about the Nonverbal Behavior Training Program (NOBET) were taken using the case study design. The participants of the experimental study consisted of 46 counselors. Personal information form, JACFEE, Momentary Emotion Recognition Test, Nonverbal Behavior Knowledge Level Assessment Test, and semi-structured interview form collected data.