Çocuk yoğun bakım ünitesinde terapötik plazma değişiminin serum sitokin düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of therapeutic plasma exchange therapy on plasma cytokine levels in pediatric intensive care unit
- Tez No: 808533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Terapotik plazma değişimi, uygun endikasyonlarda yapıldığında hayat kurtarıcı bir yöntemdir, erişkinlerde etkin ve güvenli bir şekilde kullanılsa da; pediatrik kullanımı damar yolu erişim kısıtlamaları, yan etkiler, düşük kan hacmi, işlem sırasındaki komplikasyonlar, hasta uyumu, teknik zorluklar ve evrensel kabul edilmiş endikasyonların eksik olması nedeniyle sınırlı kalmaktadır. Bununla birlikte, uygun endikasyonlarda uygulanmış TPD'nin çocuk hastalarda da güvenilir olduğuna dair deneyimler mevcut olup son dönemde birçok merkezin çocuk yoğun bakım ünitelerinde TDP uygulamasının arttığı gözlenmektedir. Bu çalışmayı yapmaktaki amacımız, çeşitli nedenlerle terapotik plazma değişimi uygulanan kritik çocuk hastalarda prognozu belirleyen risk faktörlerini araştırmak ve terapotik plazma değişiminin TWEAK proteini ve IL-6 düzeylerine etkisinini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Çocuk yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda, prospektif ve tek merkezli olarak gerçekleştirildi. Mayıs 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında TPD uygulanan 41 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, laboratuvar parametreleri, işlem öncesi ve sonrası TWEAK , IL-6 düzeyleri kaydedildi. IL-6 ve TWEAK çalışma kitleri için ödenek Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bilimsel Araştırma Proje Birimi tarafından 2023/016 proje numarası ile desteklendi. Bulgular: Çalışma yaşları 2 ile 191 ay arasında değişen, %53.7'si erkek, toplam 41 hasta ile gerçekleştirildi. Yaş ortalaması 91.07±67.74 ay, vücut ağırlığı ortalaması 28,46±20.09 kg, nabız ortalaması 111.41±34.33/dk, sistolik kan basıncı ortalaması 98.85±23.72 mmHg, solunum sayısı ortalaması ise 28.17±6.95/dk idi. ÇYBÜ yatış gün sayısı 3 ile 170 gün arasında değişmekte olup, ortalama 25.68±29.79 gündü. Hastaların yatış tanıları değerlendirildiğinde ilk sırada MIS-C hastalarının olduğu, bunu sırasıyla sepsis (%24.4), MAS/HLH (%22) ve nörolojik hastalıkların (%17.1) izlediği görüldü. Hastaların PRISM skoru ortalaması 8,10±10,70 idi, TPD öncesi ve sonrası PELOD ve OFI skorlarında istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik saptanmadı (p0.05). Yatış tanıları, sepsis varlığı, NIV/IMV desteği ve kan ürünü ihtiyacı açısından hasta gruplarının TPD öncesi ve sonrası IL-6 ve TWEAK protein düzeyleri karşılaştırıldı, istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0.05). TPD öncesi IL-6 düzeyi ile NIV-MV gün sayısı ve ferritin düzeyi arasında pozitif yönlü, orta düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu (p0.05). Prognoza göre hastaların yaşı, cinsiyeti, ÇYBÜ yatış gün sayıları, WBC, hemoglobin, hematokrit, serum IL-6 ve TWEAK, üre, kreatinin, düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we evaluated and compared the demographic, clinical and laboratory data of patients who underwent Therapeutic Plasma Exchange (TPE) in our pediatric intensive care unit between May 2022 and December 2022 and tried to determine the risk factors affecting the prognosis of the patients. The results obtained were aimed to evaluate whether TPD is a safe and effective method and its effect on prognosis in pediatric patients with a disease picture caused by the accumulation of substances such as autoantibodies, monoclonal immunoglobulins, lipids, immunocomplexes and toxins. Materials and Methods: This prospective, single-center study was approved by the Clinical Research Ethics Committee of Health Sciences University (SBU), Istanbul Ümraniye Training and Research Hospital. Forty-one patients aged between 1 month and 18 years who underwent TPD between May 2022 and December 2022 were included in the study. Data were obtained from the electronic files of the patients. Complete blood counts, biochemical tests, coagulation parameters, blood gases, CRP, procalcitonin, IL-6, TWEAK (TNF-like weak inducer of apoptosis), etc. of the patients hospitalized in the pediatric intensive care unit; protocol number, age, gender, body weight, comorbid conditions, PRISM score, PELOD score, OFI score, procedure details, replacement fluid, number of sessions, anticoagulant use, additional treatments, presence of infection, duration of hospitalization, mechanical ventilator and inotropic drug requirements were recorded. Patients were categorized according to the ASFA 2019 guideline, which includes evidence-based indications for TPE. Results: The study was performed with a total of 41 patients, 53.7% of whom were male, aged between 2 and 191 months. Mean age was 91.07±67.74 months, mean body weight was 28.46±20.09 kg, mean pulse rate was 111.41±34.33/min, mean systolic blood pressure was 98.85±23.72 mmHg, and mean respiratory rate was 28.17±6.95/min. The number of days of PICU hospitalization ranged between 3 and 170 days, with a mean of 25.68±29.79 days. When the hospitalization diagnoses of the patients were evaluated, it was observed that MIS-C patients were the primary diagnosis, followed by sepsis (24.4%), MAS/HLH (22%), and neurological diseases (17.1%). The mean PRISM score of the patients was 8.10±10.70. There was no statistically significant change in PELOD and OFI scores before and after TPD (p0.05). Out of 41 patients, 21 (51.2%) had underlying diseases, comprising 38.1% rheumatologic disease, 23.8% cardiac disease, 23.8% neurologic disease, and 14.3% other diseases. While 16 (39%) had sepsis clinic, 15 (36.6%) were receiving NIV/IMV support, 90.2% required blood product transfusion and 48.8% required inotropic drugs. The survival rate was 68.3%. The mean number of TPD sessions was 5.71±3.21. Fresh frozen plasma was used as replacement fluid during TPD in 90.2% (n=37), fresh frozen plasma and albumin in 4.9% (n=2), and albumin in 4.9% (n=2). There were no complications of plasmapheresis in 90.2% (n=37) of the patients, while one patient developed plasmapheresis filter obstruction and two developed allergic skin rash during the procedure. IL-6 level was significantly higher after TPD than before TPD (p:0.006; p0.05). There was no statistically significant difference between the age and IL-6 and TWEAK protein levels before TPE (p>0.05). The same was true for the comparison of IL-6 and TWEAK protein levels between male and female patients (p>0.05). Additionally, there was no statistically significant difference in IL-6 and TWEAK protein levels before and after TPE between hospitalization diagnoses (p>0.05). Moreover, no statistically significant difference was found when comparing IL-6 and TWEAK protein levels of the patient groups before and after TPE based on the presence of sepsis, NIV/IMV support, and the need for blood products (p>0.05). A positive, moderate (50.4%) and statistically significant relationship was found between IL-6 level before TPE and the number of days of NIV-MV (p:0.009; p0.05). A positive, moderate (31.3%) and statistically significant association was found between TWEAK protein level before TPE and the number of organ failure (p:0.046; p0.05). There was no statistically significant correlation between the difference level of IL-6 and TWEAK after TPE and the number of PICU days, number of organ failure, VIS, PELOD, and OFI scores before and after TPE (p>0.05). Similarly, no statistically significant difference was found between IL-6 and TWEAK protein difference and prognosis after TPE (p>0.05). There was no statistically significant difference between the age, gender, number of days of PICU hospitalization, WBC, hemoglobin, hematocrit, serum IL-6 and TWEAK, urea, creatinine levels of the patients according to prognosis (p>0.05).