Özgül öğrenme bozukluğu olan ilkokul çocuklarının fonolojik, morfolojik ve sentaktik becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of phonologic, morphologic and syntactic skills of primary school children with specific learning disorders
  1. Tez No: 808591
  2. Yazar: ÖZGE SULTAN BALIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR MAVİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı, özgül öğrenme bozukluğu olan ve TGG çocukların fonolojik, morfolojik ve sentaktik becerilerini karşılamak ve incelemektir. Bu amaç doğrultusunda çalışmaya ilkokul ikinci ve üçüncü sınıfa devam eden ÖÖB olan (n=71) çocuk ve TGG (n=61) olmak üzere toplam 132 çocuk katılmıştır. Çalışmada yer alan tüm katılımcıların dil becerileri değerlendirilmesinde fonoloji için Türkçe Sesletim–Fonoloji Testi'nde işitsel ayırt etme alt testi, Türkçe Fonolojik Farkındalık Testi, Türkçe Okulçağı Dil Becerileri Testi'ndeki fonemik analiz, sözcük ayırt etme alt testi; morfoloji için Türkçe Okulçağı Dil Becerileri Testi'ndeki morfolojik tamamlama alt testi ve sentaks için Türkçe Okulçağı Dil Becerileri Testi'ndeki cümle anlama alt testi kullanılmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden karşılaştırmalı betimsel araştırma modelinden yararlanılmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda uygulanan testlerden aldıkları puanlar açısından ÖÖB olan çocukların TGG çocuklardan daha düşük performans sergiledikleri bulunmuştur. Araştırma sonucunda dil ve konuşma terapistlerine ÖÖB olan çocukların terapilerini planlama sürecine olumlu katkılar sağlayacak değerlendirme sonuçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to meet and examine the phonological, morphological and syntactic skills of children with Specific Learning Disorder (SLD) who show typical development. For this purpose, a total of 132 children, including children with Specific Learning Disorder (n=71) attending the second and third grades of primary school, and typically developing (n=61) children, participated in the study. In the evaluation of language skills of all participants in the study, auditory discrimination subtest in Turkish Pronunciation-Phonology Test for phonology, Turkish Phonological Awareness Test, phonemic analysis in Turkish Schoolage Language Skills Test, word discrimination subtest; Morphological completion subtest in Turkish Schoolage Language Skills Test was used for morphology and sentence comprehension subtest in Turkish Schoolage Language Skills Test was used for syntax. The comparative descriptive research model, one of the quantitative research methods, was used in the study. As a result of the statistical analysis, it was found that children with Specific Learning Disorder performed lower than children with typical development in terms of the scores they got from the tests. As a result of the research, evaluation results were revealed that will make positive contributions to speech and language therapists in the planning process of the therapy of children with Specific Learning Disorder.