Sigara içmenin serum immünglobülin seviyeleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of smoking on serum immunglobulin levels
- Tez No: 808625
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Sigara dumanında bulunan çok sayıda toksik madde, sigara içenlerde ve sigara dumanına maruz kalanların vücudunda birçok sistemin çalışmasını etkiler ve patolojilerin meydana gelmesine neden olur. Bu çalışmanın amacı sigaranın serum immünglobülin seviyeleri üzerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Vaka-kontrol çalışması olarak tasarlanan bu araştırma 01.11.2020- 31.01.2021 tarihleri arasında yapılmıştır. Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Sigara Bırakma Polikliniği'ne sigara bırakmak için başvuran ve çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan bireyler vaka grubunu oluşturdu. Aile Hekimliği Polikliniği'ne periyodik sağlık muayenesi için başvuran, sigara içmeyen ve çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan bireyler de kontrol grubu olarak alındı. Sigara içen bireylerin Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT)'ne göre bağımlılık düzeyleri kaydedildi. Her iki grubun İmmünglobülin G, immünglobülin A, İmmünglobülin M, İmmünglobülin E düzeyleri ölçüldü. .Veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) versiyon 22.0 istatistik paket programında değerlendirildi. Bulgular: toplam 300 kişiyle tamamlanan çalışmada katılımcıların yaş ortalaması 34,28±11,10 (18-65) yıl ve %30,3'ü (n=91) kadın, %41,5'i (n=83) erkekti.. Katılımcıların %19,7'sinin (n=59) kronik hastalığı vardı..
Özet (Çeviri)
Aim: The high amount of toxic substances in cigarette smoke causes many systems and pathologies to be affected in smokers and those exposed to cigarette smoke. The aim of this study is to examine serum immunoglobulins IgG, IgA, IgM, IgE levels in smokers. Material and Method: This research, which was designed as a case-control study, was conducted between 01.11.2020-31.01.2021. The case group consisted of individuals who applied to the Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Family Medicine Smoking Cessation Polyclinic to quit smoking and met the inclusion criteria in the study. Non-smokers who applied to the Family Medicine Polyclinic for periodic health examination and met the inclusion criteria of the study were also included in the control group. Addiction levels were recorded according to the Fagerström Test for Nicotine Dependence (FNBT). IgG, IgA, IgM, IgE levels of both groups were studied in the laboratory of Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine, Department of Medical Microbiology. Data were evaluated in the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 22.0 statistical package program. Result: The mean age of the participants in the study, which was completed with a total of 300 people aged 18-65, was found to be 34.28±11.10 (18-65) years. According to gender, 30.3% (n=91) were female and 41.5% (n=83) were male. There were 66.7% (n=200) people who were married. 19.7% (n=59) of the participants had a chronic disease. The rate of smokers was 51.0% (n=153).