Yöneticilerin estetik iletişim davranışlarının çalışanların iş yaşamındaki yalnızlığı ve işyeri nezaketsizliği üzerindeki etkisi: Bir alan araştırması
The effect of managers' aesthetic communication behaviors on employees' workplace loneliness and workplace incivility: A field study
- Tez No: 808626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET SÖZBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, İletişim Bilimleri, İşletme, Demography, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, estetik iletişimin iş yaşamında yalnızlık ve alt boyutları (duygusal yoksunluk, sosyal arkadaşlık) ile birlikte işyeri nezaketsizliği üzerindeki etkisini incelemektir. Bununla birlikte, işyeri nezaketsizliğinin iş yaşamında yalnızlık ve alt boyutları (duygusal yoksunluk, sosyal arkadaşlık) üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Aynı zamanda sonuçlar üzerinden öneriler sunmaktır. Araştırmanın örneklemi, Türkiye ve Ukrayna'da faaliyet gösteren çağrı merkezi şirketi çalışanlarından oluşmaktadır. Oluşturulan anket formu veri toplamak için araştırma örnekleminde yer alan katılımcılara dağıtılmıştır. Veriler 447 katılımcıdan toplanmış, SPSS 25.0. istatistik programı ile analiz edilmiştir. Toplanan veriler korelasyon ve regresyon yöntemleriyle analizlerde kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları, estetik iletişimin işyeri nezaketsizliği ve iş yaşamında yalnızlık üzerinde olumsuz ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, işyeri nezaketsizliğinin iş yaşamında yalnızlık üzerine olumlu ve anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonuçlarına göre örgütün iç ve dış paydaşlarına, estetik iletişimin ve işyeri nezaketsizliğinin, örgüt üyelerinin aralarında etkileşim kurma ve yalnızlık duygusuna kapılmamalarında önemli olduğu, çalışanlardan verimli iş sonuçları alınabilmesi için bu alanda gereken özeni gösterip kendilerini geliştirmeleri tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of aesthetic communication on workplace loneliness and its sub-dimensions (emotional isolation, social loneliness) as well as workplace incivility. Additionally, it investigates the impact of workplace incivility on workplace loneliness and its sub-dimensions (emotional isolation, social loneliness) in the context of work life. Furthermore, the study aims to provide recommendations based on the results. The sample of the research consists of employees from call center companies operating in Turkey and Ukraine. The created survey form was distributed to the participants in the research sample to collect data. The data was collected from 447 participants and analyzed using the statistical software program SPSS 25.0. The collected data was analyzed using correlation and regression methods. The results of the study have showed that aesthetic communication has a negative and significant impact on workplace incivility and loneliness in the work environment. However, it has been determined that workplace incivility has a positive and significant effect on loneliness in the work environment. According to the findings of the study, it is recommended that organizations emphasize aesthetic communication and workplace civility to foster interaction among organizational members and mitigate feelings of loneliness. It is important for both internal and external stakeholders of the organization to show care in this regard and encourage employees to enhance their skills in order to achieve productive work outcomes.