Dynamics of conflicts in multi-actor logistics service networks
Çok aktörlü lojıstık hizmet ağlarında çatışma dinamikleri
  1. Tez No: 808624
  2. Yazar: SEDA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜ SEVİL OFLAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 365
Özet
Lojistik ağlardaki dinamik karmaşıklıklar, lojistik aktörler için bir dizi zorluk getirmiş, ve böyle bir ortamda, iş ortaklarının farklı çıkarları arasında denge sağlamak ve ortak çalışma hedefleri belirlemek zorlaşmıştır. Bu durum tedarik zincirlerinde yer alan şirketler arasındaki çatışmaları kaçınılmaz hale getirmiştir. Çatışma, kelimenin tam anlamıyla, bir iş ortağının diğerini hedeflerine ulaşmada bir engel olarak algılaması durumu ifade eder (Wall ve Callister, 1995). Bu bağlamda, çatışma kaynaklarının belirlenmesi, çatışma yönetiminin başlangıç noktası olarak değerlendirilir ve işlevsel sonuçlar üretmek için uygun müdahalelerin konuşlandırılmasına olanak tanır (Kumar ve van Dissel, 1996). Bu bağlamda bu çalışma, dinamik karmaşıklıkların özellikle Covid-19 pandemisi ve Covid-19 pandemisi sonrası süreçte ağ aktörlerine zorluk teşkil ettiği çok aktörlü lojistik endüstrisinde çatışma kavramının ve bunun nasıl çözüldüğünün anlaşılmasını sağlamaktadır. Teorik olarak, çatışma dinamikleri büyük ölçüde gelişmemiş ve örgütsel bağlamda çok az anlaşılmış olduğundan (Mikkelsen ve Clegg, 2017), araştırma, metodoloji açısından tedarik zinciri çatışmalarında daha önce fark edilmeyen çatışma dinamiklerini ortaya koymaktadır ve hem tedarik zinciri hem de operasyon yönetimi literatüründe daha derinlemesine bir iç görü sunmaktadır. Benzer şekilde, bu çalışma, çatışmanın karmaşıklığı ve nasıl çözüleceğine ilişkin, yöneticilere uygulamada çatışmanın daha incelikli bir resmini vermeyi ve yöneticilerin hem kendi hem de iş ortaklıklarının başarısı için önemli olan bu sorunları daha iyi kavramalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The dynamic complexities in logistics networks brought a set of challenges for logistics actors. In such an environment, providing a balance between the diverse interests of business partners and identifying common working objectives have become difficult. As such, conflicts among companies in the supply chains have become inevitable and it has a common occurrence. A conflict literally refers to the case when one business partner perceives the other as an obstacle to achieving their goals (Wall and Callister, 1995). In this regard, identifying the sources of conflict is evaluated as the starting point of managing conflict and it allows the deployment of proper interventions to produce functional outcomes (Kumar and van Dissel, 1996). Within this context, this study provides comprehension for the notion of conflict and how it is resolved in the multi-actor logistics industry where dynamic complexities pose challenges to network actors especially during the Covid-19 pandemic and post Covid-19 pandemic process. Theoretically, as conflict dynamics remains largely underdeveloped and little understood within the organizational context (Mikkelsen and Clegg, 2017), the research reveals conflict dynamics that have previously gone unnoticed in supply chain conflicts in terms of methodology, and answers to calls for more in-depth in both the supply chain and operations management literature. In similar line, due to the complexity of conflict and how to resolve it, this study aspires to give managers a more nuanced picture of conflict in practice and helps managers better grasp these issues, which is important for the success of their business partnerships.