Appropriation and reception of classical antiquity in early republican Turkey: A case in mediterranean modernism
Erken cumhuriyet Türkiye'sinde klasik (greko-romen) antik çağın benimsenmesi ve alımlanması: Akdeniz modernizmi için bir örnek
- Tez No: 808635
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYLAN CEYHUN ARSLAN, ÖĞR. GÖR. CHARALAMPOS THEODORELIS RIGAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemlerine ait edebi metinlerde Klasik (Greko-Romen) antik çağın benimsenmesini ve alımlanmasını incelemekte ve modern Türk ve Yunan edebiyat tarihlerinin ortak paydasını detaylandırmayı önermektedir. Giriş bölümü, dünya edebiyatı perspektifinden yararlanarak, Akdeniz ile ilgili edebi araştırmalara karşılaştırmalı bir yaklaşım getirmektedir. Tezdeki iki ana bölüm, Türk edebiyat tarihindeki klasik alımlamanın öne çıktığı iki edebiyat akımının önde gelen yazarlara odaklanmaktadır ve bu yazarların eserlerini, Klasik (Greko-Romen) antik çağın alımlanmasında benzer yaklaşımları paylaşan Yunan yazarlarla beraber incelemektedir. Bu bölümlerin ilki, Yahya Kemal Beyatlı ve Konstantinos Kavafis'in Greko-Romen ve Bizans tarihinden yararlanarak gerileme ve dekadans temalarını nasıl keşfettiklerine odaklanmaktadır. İkincisi ise, Batı Anadolu'daki Akdeniz peyzajının, antik kalıntıların ve devşirme eserlerin betimlemelerinde Azra Erhat ve Yorgo Seferis'in milliyetçi sınırları nasıl esnekleştirdiğini tartışmaktadır. Tezde, Akdeniz Modernizminin kuramsal çerçevesinden yararlanarak, bahsedilen yazarların Batı Avrupa'nın Klasik (Greko-Romen) antik çağı kavramsallaştırmasına nasıl tepki verdiklerini ve çok kültürlü arka planları ele alınarak zamanlarının tırmanan milliyetçiliğine nasıl tepki verdiklerini incelememiz gerektiği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis examines the appropriation and reception of classical antiquity in literary texts from the late Ottoman and early Republican eras and proposes to flesh out the interwoven margins of modern Turkish and Greek literary history. Drawing on world literature scholarship, the introduction establishes a comparative approach to the literary studies of the Mediterranean. The two main chapters focus on the leading authors from the two literary movements in Turkish literary history that come forward in their treatment of classical reception and examine the works of these authors next to Greek authors who share similar approaches to the appropriation of classical antiquity. The first chapter focuses on how Yahya Kemal Beyatlı and Constantine Cavafy explore themes of decline as they draw upon Greco-Roman and Byzantine history. The latter discusses how Azra Erhat and George Seferis undermine the rigidity of nationalist boundaries in their description of the Mediterranean landscape, ancient ruins, and spolia from Western Asia Minor. By utilizing the frame of Mediterranean Modernism, it is argued that we must delve into how these authors react to Western European conceptions of classical antiquity and how they react to the escalating nationalism of their time against the backdrop of their multicultural background.