The effect of participation in leisure activities of banking sector employees on burnout levels
Bankacılık sektörü çalışanlarının boş zaman aktivitelerine katılımlarının tükenmişlik düzeylerine etkisi
- Tez No: 808636
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, Bankacılık sektöründe çalışan bireylerin boş zaman aktivitelerine katılımlarının tükenmişlik düzeylerine etkisi olup olmadığının araştırılması ile bankacılık sektöründe çalışan bireylerin demografik özelliklerine bakılarak tükenmişlik ve boş zaman arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Karaman ilinde faaliyet gösteren 12 özel bankada değişik pozisyonlarda görev yapan 300 kişi, örneklemini ise yine Karaman ilinde faaliyet gösteren 12 özel bankada görev yapan, müdür, yönetici, yönetici yardımcısı, yetkili, yetkili yardımcısı, uzman, uzman yardımcısı ve şef pozisyonlarında görev yapan 130 kişi oluşturmaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinden anket modeliyle desteklenen bu araştırma, Karaman ilinde hizmet işletmesi anlamında bankacılık sektöründe faaliyet gösteren (kamu bankaları hariç) özel banka çalışanlarına yönelik gerçekleştirilmiştir. Bankacılık sektörü çalışanlarının boş zaman aktivitelerine katılımlarının tükenmişlik düzeylerine etkisinin belirlenmesi için veri toplama aracı olarak,“Maslach Tükenmişlik Ölçeği ile Boş Zaman Katılım Ölçeği”ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Bu araştırmada elde edilen veriler, IBM SPSS 25 programının temelinde analizleri gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan elde edilen verilerin; Güvenilirlik, Frekans, Faktör, T-testi ve Anova analizlerine bakılmıştır. Bankacılık sektörü çalışanlarının boş zaman aktivitelerine katılımlarının tükenmişlik düzeylerine etkisi ile ilgili yapılan bu araştırma sonucunda, bankada çalışan bireylerin tükenmişlik düzeyleri ve boş zaman aktivitelerine katılımlarına göre tükenmişlik düzeylerinin; katılımcıların cinsiyet durumları, medeni durumları, daha önce bir bankada idari ve yöneticilik görevi yapma durumları, yaş durumları ve eğitim durumları üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Diğer yandan bankacılık sektöründe çalışan bireylerin, tükenmişlik düzeylerinin, katılımcıların gelir durumları, şuan çalıştıkları bankada çalışma süreleri, çalışma pozisyonları üzerinde ise anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Boş zaman aktivelerine katılımın, katılımcıların cinsiyet durumları, medeni durumları, daha önce bir bankada idari ve yöneticilik görevi yapma durumları ile eğitim durumları üzerinde etkisi olmadığı sonucuna ulaşılırken, boş zaman aktivelerine katılımın, katılımcıların yaş durumları, gelir durumları, şuan çalıştıkları bankada çalışma süreleri, çalışma pozisyonları üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda bankacılık sektöründe çalışan bireylerin boş zaman aktivitelerine katılımlarının tükenmişlik düzeylerine etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is aimed at investigating whether the participation of individuals working in the banking sector in leisure activities has an effect on their burnout levels ıt was conducted to determine the relationship between burnout and leisure time by looking at the demographic characteristics of individuals working in the banking sector. The universe of the research is 300 people working in different positions in 12 private banks operating in Karaman province, and the sample is working in 12 private banks operating in Karaman province, working in manager, manager assistant manager authorized assistant authorized specialist assistant specialist and chief positions constitutes 130 people. This research, which is supported by a survey model, which is one of the quantitative research methods, was carried out for private bank employees operating in the banking sector (excluding public banks) in the sense of service business in Karaman.“Maslach Burnout Scale and Leisure Participation Scale”and personal information form were used as data collection tools to determine the effect of participation in leisure activities of banking sector employees on burnout levels. The data obtained in this research were analyzed on the basis of the IBM SPSS 25 program. The data obtained from the participants; Reliability, Frequency, Factor, T-test and Anova analyzes were examined. As a result of this research on the effect of the participation of banking sector employees in leisure time activities on the burnout levels, it was found that the burnout levels of individuals working in the bank were determined according to their participation in leisure time activities and their burnout levels, ıt was concluded that there was no effect on the participants gender status, marital status, previous administrative and managerial duties in a bank, age status and educational status. On the other hand, it has been determined that there is a significant difference in the burnout levels of the individuals working in the banking sector, the income status of participants the working time in the bank they work at, and their working positions. It was concluded that participation in leisure activities had no effect on participant's gender status, marital status, previous administrative and managerial duties in a bank, and educational status found to have an effect on their positions. It was concluded that participation in leisure activities had no effect on participants gender status, marital status, previous administrative and managerial duties in a bank, and educational status found to have an effect on their positions.