Duyguların siyasal karar verme süreçlerinde kararsız seçmen üzerindeki etkisi
The effect of emotions on undecided voters in political decision-making process
  1. Tez No: 808647
  2. Yazar: KEVSER HÜLYA YURDAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
TÜBİTAK 1002 Hızlı Destek Programı kapsamında projeleştirilmiş bu araştırma, Türkiye'de siyasilerin kişiselleştirilmiş duygu içerikli tweetlerinin kararsız seçmenin siyasi karar verme süreci üzerine etkisini incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Tez temel hipotezi olan duygu içerikli tweetlerin kararsız seçmenin dikkatini daha fazla çektiğini ve siyasi karar verme süreçleri üzerinde daha etkili olduğunu öne sürmektedir. Çalışma nicel ve nitel veri analizlerini bir araya getiren çoklu metot yöntemi ile dizayn edilmiştir. Literatür taraması, Linguistic Inquiry and Word Count (LIWC) isimli psikolojik metin analizi programı, anket ve odak grup verileri tezin yöntemini belirleyen temel basamaklar olmuştur. LIWC programı siyasetçilerin tweetleri örneklendirme çerçevesinde duygu içerikli ve nötr olarak birbirinden ayrılarak anket – odak grup verileri için bir referans olarak kullanılmıştır. 412 kişinin katıldığı ankette 132 katılımcı kararsız seçmen kategorisinde değerlendirilmiştir. Kararsız seçmenlerden oluşan 12 kişilik bir grup 7'si odak grup 1 ve 5'i ikinci odak gruba dahil olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Birinci odak grubuna siyasetçilerin duygu içerikli tweetleri, ikinci odak gruba nötr tweetleri isim belirtmeksizin iletilmiştir. Veriler göstermiştir ki kararsız seçmen parti ve ideoloji bağlılığını kaybetmiş ve aday odaklı siyasi tercihlerde bulunmaktadır. Siyasete karşı en negatif duygu durumu kararsız seçmene aittir. Kendini siyasete karşı en sinirli, korkmuş, endişeli, üzgün, kızgın, keyifsiz, mutsuz, umutsuz, nefret dolu ve pişman hisseden kararsız seçmen grubu olmuştur. Siyasetçilerin duygu içerikli tweetleri nötr tweetlerinden çok daha fazla kararsız seçmenin dikkatini çekmektedir. Kararsız seçmen duygusal olarak ikna edilmeye ihtiyacı olduğunu direkt söylemese de anket ve odak grup verileri bu negatif duyguların pozitife dönmesinde duygu içerikli tweetlerin daha fazla işe yaradığını ve oy tercihini değiştirebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research, which was designed as part of the TÜBİTAK 1002 Rapid Support Program, was prepared to examine the effect of personalized emotional tweets by politicians on the political decision-making process of undecided voters. The main hypothesis of the thesis is that emotional tweets attract more attention from undecided voters and are more effective in influencing their political decision-making process. The study was designed using a multi-method approach that combines quantitative and qualitative data analysis. Literature review, the Linguistic Inquiry and Word Count (LIWC) psychological text analysis program, survey, and experimental data were the fundamental steps that determined the thesis's method. The LIWC program was used as a reference for the survey and experimental data, with politicians' tweets categorized as either emotion-laden or neutral. Of the 412 participants in the survey, 132 were identified as undecided voters. A group of 12 undecided voters, consisting of 7 is belong to focus group 1 and 5 of them is belong to focus group 2, was divided into two groups. Emotion-laden tweets by politicians were sent to the focus group 1 group, while neutral tweets were sent to the focus group 2 without mentioning any names. The data showed that undecided voters had lost their party and ideology loyalty and were making candidate-focused political preferences. The most negative emotional state towards politics belonged to the undecided voter group. The group that felt the most angry, fearful, anxious, sad, unhappy, hopeless, hateful, and regretful towards politics were the undecided voters. Emotion-laden tweets by politicians attracted the attention of undecided voters much more than neutral tweets. Although undecided voters did not directly say that they needed to be emotionally convinced, survey and experimental data showed that emotion-laden tweets were more effective in turning negative emotions into positive ones and changing voting preferences. The thesis shows a way for politicians to develop their political communication methods by revealing that undecided voters are more affected by their negative emotional state and emotional tweets. It also highlights the need for specialization in social media analysis, data analysis, emotional analysis, and political psychology and new studies in these fields.