Sigmund Freud'un Küçük Hans ve Kurt Adam olgu öykülerinde kastrasyonun yeri ve baba-nın-adı kavramıyla ilişkisi
The place of castration and its relationship with the name-of-the-father in Sigmund Freud's Little Hans and The Wolfman case studies
- Tez No: 808646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYLİN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, psikanaliz çerçevesinde Sigmund Freud'un Beş Yaşında Bir Oğlanın Fobi Analizi: Küçük Hans ve Bir Çocukluk Dönemi Nevrozu Öyküsü: Kurt Adam üzerinden baba-nın-adı kavramı ele alınmış; literatür taraması ve belge analizi yöntemleriyle nitel bir çalışma olarak hazırlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, baba-nın-adı kavramının nevrotik ve psikotik yapıya etkisini; kaygı, yasa, baba, özdeşleşme, hesaptan düşme ve olumsuzlama kavramlarıyla ilişkisini ortaya koymaya çalışmaktır. Bu bağlamda mevcut çalışmanın ilk bölümünde psikanalitik kavramların tarihçesi ve farklı kuramcıların bu kavramları nasıl ele aldığı incelenirken; ikinci bölümde ise Freud'un sunmuş olduğu olgulardaki nevrotik ve psikotik yapıların çocukluk döneminden itibaren nasıl şekillendiği ve baba-nın-adı kavramının bu yapılara nasıl tesir ettiği ilk bölümde ele alınan psikanalitik kavramlar çerçevesinde aktarılmıştır. Araştırmamızdan elde ettiğimiz bulgular doğrultusunda mevcut çalışmada baba-nın-adı kavramının biyolojik baba ve cinsiyetle sınırlı kalmadığı, nevrotik ve psikotik yapıdaki görünümü açısından farklılık gösterdiği ve bununla birlikte kastrasyon bakımından önem teşkil ettiği sonuçlarına varılmıştır. Nevrotik yapı için baba-nın-adı ilkin kastrasyonla birlikte olumsuzlanırken daha sonra bu olumsuzlama tekrar olumsuzlanarak özne için kastrasyon gerçekleşmektedir. Ancak nevrotik yapıdan farklı olarak psikotik yapıda baba-nın-adı tümüyle hesaptan düşürülmekte ve kastrasyon bir çağrı olarak özneye sanrılar yoluyla gelmektedir. Bunlara ek olarak, mevcut araştırma bilindiği üzere nevroz ve psikoz bağlamında baba-nın-adı kavramının kastrasyonla ilişkisini inceleyen ilk çalışmadır. Bu anlamda literatüre katkı sunacağı ve okuyuculara klinik pratiklerinde fayda sağlayacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Sigmund Freud's Analysis of a Phobia in a Five-Year-Old Boy: Little Hans and From the History of an Infantile Neurosis: The Wolf Man case studies are discussed within the framework of psychoanalysis. The current study is a qualitative study including a literature review and document analysis. This study aims to examine the effect of the name-of-the-father on the neurotic and psychotic structure and to reveal its relationship with the terms anxiety, law, father, identification, foreclosure, and negation. Within this context, in the first part of the study the history of psychoanalytic terms and different perspectives of theorists about these terms are covered; while in the second part of the study, how the neurotic and psychotic structures in those case studies have been shaped since their childhood and how the concept of name-of-the-father affects these structures is explained within the framework of psychoanalytic terms. The research findings of the current study revealed that the term name-of-the-father is not limited to the biological father and gender, its neurotic and psychotic appearance differs, and it is important in terms of castration. For the neurotic structure, the name-of-the-father is first negated together with castration, then this negation is negated again, and eventually, castration takes place for the subject. On the other hand, for the psychotic structure, unlike the neurotic structure, the name-of-the-father is completely dismissed, and castration shows itself to the subject through delusions as a call. In addition, the present study is known to be the first to examine the relationship between the term name-of-the-father and castration in the context of neurosis and psychosis. In this sense, our study is expected to have important contributions to the current literature and expected to be beneficial for its' readers in their clinical practice.