Diyabetik ayak hastalarında sağlık okuryazarlığı ile diyabetik ayak bilgi, tutum ve davranışı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between HEALTH literacy and diabetic foot knowledge, attitude and behavior in diabetic foot patients
  1. Tez No: 808648
  2. Yazar: ALİ AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY SARI, DOÇ. DR. TARIK EREN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Günümüzde diyabet sıklığı gittikçe artmaktadır. Tedavi seçeneklerinin de çoğalmasıyla hastaların DM süreleri ve buna bağlı gelişen komplikasyonların görülme oranı artmıştır. Uzun süreli kontrolsüz şeker düzeylerine nöropati ve iskemi zemininde enfeksiyonların eklenmesiyle diyabetik ayak yarası meydana gelir. Bu durum yüksek morbidite ve mortalite oranına sahiptir. Diyabetik ayak lezyonlu hastanın eğitimi, tedavisi, iyileşen ayağın korunmasındaki başarı hekim kadar hastanın sağlık okuryazarlığı ve hastalığına yönelik tutum ve davranışlarıyla da yakından ilgilidir. Bu çalışmada diyabetik ayak hastalarının sağlık okuryazarlığı seviyeleri ile diyabetik ayak bilgi, tutum ve davranışlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Veriler 15.07.2022-15.01.2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyabetik Ayak Polikliniği'ne başvuran diyabetik ayak tanısı almış, çalışmaya katılmayı kabul eden hastalara yüz yüze anket yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Anketimiz sosyodemografik özellikleri içeren sorulardan, Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (TSOY-32), diyabetik ayak bilgi ölçeği (DABÖ) ve ayak bakım davranış ölçeği (ABDÖ)'nden oluşmaktadır. Veriler SPSS programı ile uygun testlerle analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan 203 hastanın yaş ortalaması 64,63±10,84 olup %63,5'i ilköğrenim mezunu ve %77'si en az 10 senedir diyabet hastasıdır. Hastaların TSOY puan ortalaması 19,05±8,37 olup %77,8'i yetersiz sağlık okuryazarlığına sahiptir. DABÖ puan ortalaması 5 puan üzerinden 3,38±1,03, ABDÖ puan ortalaması ise 75 puan üzerinden 52,90±9,60 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The incidence of diabetes is increasing day by day. With the increase in treatment options, the duration of DM and the incidence of complications related to it have also increased. Diabetic foot ulcer occurs with the addition of infections on the basis of neuropathy and ischemia to long-term uncontrolled sugar levels. This condition has a high morbidity and mortality rate. The education and treatment of the patient with diabetic foot lesion, and the success in the protection of the healing foot are closely related to the patient's health literacy and attitudes and behaviors towards the disease as well as the physician. In this study, it was aimed to compare the health literacy levels of diabetic foot patients with diabetic foot knowledge, attitudes and behaviors. Materials and Methods: The data were obtained by using face-to-face questionnaire method from the patients who were diagnosed with diabetic foot and accepted to participate in the study, who applied to the Gülhane Training and Research Hospital Diabetic Foot Polyclinic between 15.07.2022 and 15.01.2023. Our questionnaire consists of questions including sociodemographic characteristics, Turkish Health Literacy Scale (TSOY-32), diabetic foot knowledge scale (DABÖ) and foot care behavior scale (ABDÖ). The data were analyzed with the SPSS program with appropriate tests. Results: The mean age of 203 patients participating in the study was 64.63±10.84 years, 63.5% of whom were primary school graduates and 77% of them had diabetes for at least 10 years. The mean TSOY score of the patients was 19, and 77.8% of them had insufficient health literacy. The mean score of DABÖ was found to be 3.38 ± 1.03 out of 5, and the mean score of ABDÖ was found to be 52.90 ± 9.60 out of 75 points.