Atorvastatin tedavisinin diabetus mellitus tanılı hastalarda sistemik inflamatuar index üzerine etkisi
Effect of atorvastatin therapy on the systemic inflammatory index in patients with diabetus mellitus
- Tez No: 808679
- Danışmanlar: UZMAN ÖZHAN AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Diyabet, aterosklerotik hastalıklar için önemli bir risk faktörüdür. Diyabetik dislipidemi olan hastalarda lipit düşürücü ilaçlar tedaviye eklenmelidir. Ateroskleroz, temelinde hiperlipideminin olduğu inflamatuar bir süreçtir. Aterosklerozu önlemede kullanılan statinlerin, kolesterol düşürücü etkilerinin yanında endotel fonksiyonunun iyileştirilmesi, antiinflamatuar etki, immünomodülatör etki ve anti-trombotik etki gibi pleotropik etkileri de vardır. Bizim çalışmamızın amacı atorvastatinin, yeni bir inflamasyon belirteci olan sistemik immün inflamasyon indexi (Sİİ) üzerine olan etkisini incelemek ve atorvastatinin antiinflamatuar etkisini Sİİ üzerinden göstermektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel, retrospektif bir çalışma olarak tasarlandı. Çalışmamıza KDEAH Dahiliye Polikliniği'ne Ocak 2020 ve Ocak 2023 tarihleri arasında başvuran diyabet tanılı, atorvastatin tedavisi başlanan 156 hasta dahil edildi. Hastaların; komorbit hastalıkları, kullandığı ilaçları, atorvastatin tedavisi öncesi ve kontroldeki laboratuvar verileri ile Sİİ değerleri incelendi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 55(%35.2)'i erkek, 101(%64.8)'i kadındı. Ortalama yaş 57.6±9.1 yıl idi. Atorvastatin tedavisi ile Sİİ düzeyinde düşüş tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetes is an important risk factor for atherosclerotic diseases. In patients with diabetic dyslipidemia, lipid-lowering drugs should be added to the treatment. Atherosclerosis is an inflammatory process based on hyperlipidemia. Statins, which are used to prevent atherosclerosis, have pleotropic effects such as improving endothelial function, anti-inflammatory effect, immunomodulatory effect and anti-thrombotic effect in addition to their cholesterol-lowering effects. The aim of our study is to examine the effect of atorvastatin on systemic immune inflammation index (SII), a new marker of inflammation, and to demonstrate the anti-inflammatory effect of atorvastatin with SII. Materials and Methods: Our study is a cross-sectional, retrospective study. Our study included 156 patients diagnosed with diabetes who applied to the KDEAH Internal Medicine Outpatient Clinic between January 2020 and January 2023 and started atorvastatin therapy. Patients; comorbid diseases, drugs used, laboratory data before atorvastatin treatment and control, and SII values were examined. Results: Of the patients included in the study, 55 (35.2%) were male and 101 (64.8%) were female. The mean age was 57.6±9.1 years.