Adölesan futbolcularda bilişsel işlev ve motor becerinin yaralanma riskiyle ilişkisi
The relationship of cognitive and motor skill with injury risk in adolescent football players
  1. Tez No: 808678
  2. Yazar: ÖYKÜM ÖZLEM KARAGÜLLE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİŞAH GÜN, DR. EVRİM GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı; adölesan sporcuların bilişsel işlev ve motor becerilerinin yaralanma riskiyle ilişkisini incelemektir. Karabük Gençlik ve Spor İl Müdürlüğündeki 10-14 yaş arasında 93 gönüllü erkek katılmıştır. Sporcuların demografik bilgileri, fiziksel özellikleri ve el tercih yönü kaydedilmiştir. Sporcuların fiziksel aktivite düzeyini değerlendirmek için İlköğretim Çocukları için Fiziksel Aktivite Ölçeği (FAS) kullanılmıştır. Sporcuların bilişsel işlevleri D2 Dikkat testi, Corsi Küp Yerleştirme testi ve Flanker testiyle değerlendirilmiştir. Sporcuların motor becerilerini değerlendirmek için Deutscher Motor Test (DMT) kullanılmıştır. DMT toplam skoru kaydedilerek, motor koordinasyon seviyelerini DMT'nin motor katsayılarına göre sınıflandırılarak kategorilendirilmiştir. Yaralanma riskini değerlendirmek için Sıçramadan Sonra Yere İniş Hata Puanlama Sistemi (LESS) tarama testi kullanılmıştır. Ölçümler tüm sporcularda üç tekrar halinde uygulatılarak sporcunun en iyi sıçraması belirlenmiştir. Yaralanma riskine ait toplam aldığı puan ile yaralanma riski durumu belirlenmiştir. Sıçrama testi sırasında görüntüler kayıt altına alınarak, değerlendirme için Kinovea versiyon 0.8.15 yazılımı kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, adölesan sporcularda bilişsel işlevler ile yaralanma riski arasında anlamlı fakat zayıf ilişki bulunmuştur (r < 0,3; p < 0,05). Dikkat düzeyinin azalması sonucunda yaralanma riskinde artış meydana gelebilir. Motor beceri ile yaralanma riski arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Araştırmamız sonucunda, deneyim yılı ile yaralanma riski arasında anlamlı fakat zayıf ilişki bulunmuştur (r = -0,217; p = 0,038). Deneyim yılı arttıkça yaralanma riskinde azalma meydana gelebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim of this study is to examine the relationship between the cognitive function and motor injuries used by adolescent athletes and the risk of injury. 93 volunteer men between the ages of 10-14 participated in the Karabük Provincial Directorate of Youth and Sports. Demographic informations, physical characteristics and hand preference direction of the athletes are aimed. The Physical Activity Scale for Primary School Children (FAS) was used to store the computer activities of the athletes. Athletes' hardware components were evaluated with the D2 Attention test, the Corsi Cube Insertion test, and the Flanker test. Deutscher Motor Test (DMT) was used to evaluate the engines of the athletes. DMT was categorized by recording the total score and placing it according to the motor coefficients of DMT from the motor coordination checks. To reduce the risk of injury, the After Leap Landing Error Scoring System (LESS) screening test was used. Measurements are applied to all children in three repetitions, aiming for the best resources. Injury risk status was determined with the total score of injury risk. During the jump test, Kinovea version 0.8.15 software was used for recording and evaluation of images. As a result of the study, a weak correlation was found between the risk of injury and scarring in adolescent football players (r < 0,3; p < 0,05). A series of risks of injury may occur as a result of prolonged attention span. No relationship was found between motor skill and risky injuries. The result of our study was found to be between years of experience and risk of injury, but it had a weak correlation (r = -0,217; p = 0,038). The risk may decrease as the years of experience expire.