Tirotoksikoz etiyolojilerinin ayırıcı tanısında sistemik inflamatuvar indeks değerinin önemi
The importance of the systemic inflammatory index value in the differential diagnosis of thyrotoxicosis etiologies
  1. Tez No: 808692
  2. Yazar: BEGİMAY KADİROVA
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Çalışmamızda Tirotoksikoz etiyolojilerinin ayırıcı tanısında SII değerinin önemini incelemek ve literatüre katkı sağlamak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel, retrospektif bir çalışma olarak tasarlandı. Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji Metabolizma Hastalıkları ve İç hastalıkları kliniğinde 01.01.2016-31.12.2021 tarihleri arasında başvuran 18-85 yaş aralığında Graves Hastalığı (GH) ve Toksik Multinodüler Guatr (TMNG) ile tanı almış ve sağlıklı grup olmak üzere 283 hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri ve laboratuvar verileri kaydedildi. Bulgular: Hastalarımızın ortalama yaşı 43,23 ± 19,42 yıl (ortanca: 38) olup en küçük katılımcımız 18 yaşında, en büyük katılımcı ise 85 yaşındadır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to analyze the importance of SII value in the differential diagnosis of tyrotoxicosis etiologies and contribute to the literature. Materials and Methods: Kocaeli Derince Training and Research Hospital Endocrinology Metabolism diseases and Internal diseases Clinic between 01.01.2016- 31.12.2021 aged between 18-85 years diagnosed with Graves disease (GH) and Toxic Multinodular goiter (TMNG) and a total of 283 patients including healthy group were included. Patient demographics and laboratory data were recorded. Results: The mean age of our patients was 43,23 ± 19,42 years (median: 38), with the youngest participant 18 years old and the oldest 85 years old.