Kent hakkı kapsamında toplumsal hareketler (Wall Street İşgal Et Hareketi ve Taksim Gezi Parkı Olayları örneği)
Social movements within the scope of the right to the city (example of Occupy Wall Street Movement and Taksim Gezi Park Events)
  1. Tez No: 808693
  2. Yazar: OZAN ARTUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS EMRE AYNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kentler, insanlık tarihi boyunca farklı şekillerde tanımlanan ve sürekli gelişen mekânlar olarak ön plana çıkmaktadır. İnsanların çoğunlukla bir arada yaşadığı ve etkileşim içinde olduğu kentler, bireysel ve toplumsal taleplerin sıklıkla ele alındığı yerler haline gelmiştir. Kentlerdeki yetkinliklerin artmasıyla birlikte, Henri Lefebvre tarafından“Kent Hakkı”kavramı ortaya atılmıştır. Kent hakkı kavramı, kenti kentli bireyin merkezine yerleştirerek, kullanım değeriyle bütünleştiren bir yaklaşımı ifade etmektedir. Bu kavram, Marksist kuramcılar tarafından da değerlendirilmiştir ve kentleşme sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. Kent hakkının toplumun geniş kesimleri tarafından benimsenmesi ve hayatın bir parçası haline gelmesi için güçlü bir sivil toplum ve demokratik geleneğe ihtiyaç vardır. Merkeziyetçi ve devletçi bir yönetim anlayışının egemen olduğu toplumlarda, yetki ve güç paylaşımı sınırlı olabilmektedir. Ancak yerel demokrasiyi önemseyen ve çoklu iktidar anlayışının egemen olduğu toplumlarda, halk aktif bir şekilde kent yönetimine katılım sağlayacaktır. Bu bağlamda tez çalışmasında, kent hakkı yaklaşımı sivil toplum perspektifiyle ele alınmıştır. Çalışmada, farklı siyasi kültüre ve koşullara sahip olan Wall Street İşgal Et hareketi ve Taksim Gezi Parkı eylemleri, kent hakkı yaklaşımının merkeze alındığı bir tartışma çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Cities have emerged throughout human history as spaces that have been defined and constantly evolving in various ways. Cities, where people mostly live together and interact, have become places where individual and societal demands are frequently addressed. With the increasing significance of cities, Henri Lefebvre introduced the concept of“Right to the City.”The concept of the right to the city places the city at the center of the urban dweller, integrating it with its use value. This concept has been examined by Marxist theorists and plays a significant role in the process of urbanization. For the widespread acceptance and integration of the right to the city into society as a way of life, a strong civil society and democratic tradition are essential. In societies dominated by a centralized and statist approach to governance, the sharing of power and authority may be limited. However, in societies that prioritize local democracy and embrace a pluralistic understanding of power, the active participation of the public in urban governance is fostered. In this context, the present thesis examines the concept of the right to the city from a civil society perspective. The study explores the Wall Street Occupy Movement and the Taksim Gezi Park protests, which represent different political cultures and conditions, within the framework of a discourse centered on the right to the city.