İki savaş arası dönemde Macaristan ve Japonya'da Turancılık
Turanism in Hungary and Japan during the interwar period
- Tez No: 808691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN DALKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada iki savaş arası dönemde Macaristan ve Japonya'da gelişen Turancılık akımları incelenmiştir. Günümüzde daha çok Türk soylu halkların birleşmesini savunan Turancı ideoloji, I. Dünya Savaşı'ndan önce Avusturya baskısına tepki olarak Macarların kimlik arayışı sonucu doğmuştur. Bu dönemde Macaristan'da kurumsal bir yapı kazanan Turancılık, Trianon Antlaşması sonrası ise ırkçılığı öne çıkaran yorumlara ev sahipliği yapmıştır. İdeoloji II. Dünya Savaşı'na giden süreçte Japonya'ya kadar yayılmış, burada Büyük Asyacıların desteğiyle Asya kıtasının önemli bir bölümünü kapsayacak Turan'a Japonların egemen olmasını savunan bir yapıya bürünmüştür. Bu bağlamda Macaristan ve Japonya'da gelişen akımların farklı yönleri öne çıkmaktadır. Macar düşünürler Macaristan'ın ekonomik ilişkilerini güçlendirmek, milletlerinin Slav ve Alman nüfusu içinde erimesini önlemek için bu ideolojiyi bir kurtuluş formülü olarak görmüştür. Buna karşılık Japonya'da Turancılık Japonya'nın Asya anakarası üzerinde ilerlemesini meşrulaştırma amacı taşımıştır. Bu çalışmanın ana konusu Japon Turancıları ve Macar Turancılarının yayılmayı planladıkları coğrafyaların demografik yapılarının çeşitlilik göstermesi ve ülkeleri arasındaki gerek ekonomik gerek siyasal güç farklılıklarının etkisiyle iki taraf arasında oluşan benzerlik ve farklılıklardır. Çalışmada konunun detaylı olarak analiz edilmesi için Macaristan'da neşredilen A Cél(Amaç), Turán gibi dergiler ve Japon Turancıların kaleme aldığı eserlerden yararlanılmıştır. Ayrıca Turancı ideolojinin kültürel etkileri Eric Hobsbawm'un Geleneğin İcadı ve Benedict Anderson'ın Hayali Cemaatler kavramları çerçevesinde incelenerek karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the Turanism movements that developed in Hungary and Japan in the interwar period. The Turanist ideology, which mainly advocates the unification of Turkic peoples, was born as a result of Hungarians search for identity in response to Austrian oppression before World War I. Turanism, which gained an institutional structure in Hungary during this period, contained interpretations that emphasized racism after the Treaty of Trianon. During the period leading up to World War II, the ideology spread to Japan, where, with the support of the Pan-Asianists, it took on a form advocating Japanese domination of Turan. Different aspects of the movements developed in Hungary and Japan stand out in this context. While Hungarian thinkers saw this ideology as a formula for salvation to strengthen Hungary economic relations and prevent their nation from melting into the Slavic and German populations, the conditions in Japan were different. The main subject of this study is the similarities and differences between the Japanese Turanists and Hungarian Turanists due to the diversity of the demographic conditions of the geographies they planned to spread and the differences of power between their countries. This thesis used magazines such as A Cél and Turan published in Hungary and studies written by Japanese Turanists to analyze the subject in detail. In addition, the cultural effects of Turanist ideology are analyzed and compared within the framework of Eric Hobsbawm's The Invention of Tradition and Benedict Anderson's Imagined Communities.