Bı̇rı̇ncı̇ el lüks marka saat satın alımında marka kı̇mlı̇k özellı̇klerı̇ ve marka sadakatı̇nı̇n rolü üzerı̇ne nı̇tel bı̇r araştırma: Patek Philippe ve Rolex karşılaştırması
A qualitative research on the role of brand identity features and brand loyalty in purchasing primary luxurious brand watches: A comparison of Patek Philippe and Rolex
  1. Tez No: 808717
  2. Yazar: ÇAĞLA KEKÜLLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA CAN KIRGIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde lüks marka, marka kimliği, marka sadakati kavramları araştırılmıştır. Uygulama bölümünde lüks saat pazarı piyasasında yer alan Rolex ve Patek Philippe markaları öncelikli olmak üzere, lüks marka saatlere sahip olan kişiler ile derinlemesine mülakat yapılmış ve marka kimliği ve marka sadakati arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde marka ve marka sadakatine ilişkin temel kavramlar, ikinci bölümünde Türkiye ve Dünya'da lüks saat pazarı ele alınmış, aynı zamanda Patek Philippe ve Rolex markalarının kimlik ve pazar analizleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde araştırmada elde edilen bulgular değerlendirilerek gelecekte araştırma yapacak kişilere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concepts of luxury brands, brand identity and brand loyalty were investigated. In addition to this, in the implementation section of this thesis, in- depth interviews were had with people who own luxury branded watches, initially Rolex and Patek Philippe brands, in the luxury watch market, and the relationship between brand identity and brand loyalty were researched. In the first section of the thesis, the basic concepts that related with brand and brand loyalty, and in the second section, the luxury watch market in Turkey and the world were discussed. At the same time, the identity of Patek Philippe and Rolex brands and their market analysis were researched. Also in the third section, the findings obtained in the research were evaluated and the gudelines were mentioned to those who may do research in the future.