Gliklazid içeren kontrollü salım sağlayan preparatların hazırlanması
Preparation of controlled release gliclazide formulations
- Tez No: 80874
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofarmasötik ve Farmokokinetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
IV ÖZET Gliklazid insülinden bağımsız diabetes mellitus tedavisinde kullanılan ikinci jenerasyon sülfonilüre grubu oral hipoglisemik ajandır. Pankreas P hücrelerinden insulin sekresyonunu artırarak etki oluşturan gliklazidin insülin sentezi üzerinde etkisi yoktur, sentez edilen ve veziküller içinde depolanmış olan insülin salgılanmasını artırır. Çalışmada kullanılan gliklazid etkin maddesinin, çözünürlük problemi olması nedeniyle, öncelikle, etkin maddenin çözünürlük tayini yapılmıştır. Elde edilen sonuçlardan etkin maddenin çözünürlüğünün pH'ya bağımlı olduğu anlaşılmış ve kullanılacak ortam hacmi sink koşullar sağlanacak şekilde tespit edildikten sonra çözünme hızı deneyleri yapılmıştır. Etkin maddenin çözünme hızına pH'nın ve karıştırma hızının etkisi cevap yüzey ve kontur grafikleri kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmada gliklazid içeren hemen salım sağlayan oral yolla kullanılan tablet formülasyonları hazırlanmış ve geliştirilen formülasyon ile piyasada bulunan gliklazid içeren aynı dozaj şeklindeki preparatlar in vitro olarak karşılaştırılmıştır. Bundan başka etkin maddenin sürekli salım sağlayan matriks tipi tablet formülasyonla rı ve kontrollü salım sağlayan, biyoadhesiv kaplı granüle formülasyonu hazırlanmıştır. Bu formülasyonlar ise piyasada aynı dozaj şeklinde herhangi bir preparat bulunmadığından, yalnızca farmasötik ve biyofarmasötik yönden değerlendirilmiştir. Hemen salım sağlayan oral yolla kullanılan tabletlerin ve sürekli salım sağlayan matriks tipi tablet formülasyonlarının hazırlanmasında kullanılacak yardımcı maddeler seçildikten sonra, doğrudan basım yöntemi kullanılarak basılmıştır. Kaplanmış granüle formülasyonunun hazırlanmasında çözelti tabakalandırma yöntemi kullanılmış ve hazırlanan granülelerin elek analizi ile belli bir partikül büyüklüğü arasında olanları ayrıldıktan sonra akışkanlaştırıcı yatak cihazıyla kaplama yapılmıştır. Hazırlanan formülasyonlar üzerinde çeşitli fizikokimyasal incelemeler ve çözünme hızı deneyleri yapılmıştır. Yapılan çözünme hızı deneyleri sonucunda hazırlanan hemen salım sağlayan oral yolla kullanılan tablet formülasyonun, bu tip dozaj şekilleri için USP XXEPde belirtilen spesifikasyonlara uygunluk gösterdiği belirlenmiştir. Hazırlanan formülasyon ve piyasadaki müstahzarların çözünme profilleri orijinal ürün ile fi eşitliği ve MANOVA istatistiksel test yöntemi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Hazırlanan formülasyonun orijinal ürüne çözünme profilleri açısından benzer olduğu her iki test yöntemi ile de desteklenmiştir. Anahtar kelimeler : Gliklazid, bioadhesiv kaplı granüle, kontrollü salım sağlayan tablet, benzerlik testi, MANOVA
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Gliclazide is a second generation sulphonylurea group oral hypoglycaemic agent which is used in the treatment of non-insulin dependent diabetes mellitus (NIDDM). Gliclazide which creates an effect by increasing insulin secretion from pancreatic 3 cells, has no effect on the synthesis of insulin, it just increases the secretion of insulin synthesized and kept in vesicules. First, solubility test of gliclazide was done because gliclazide used in the studies has solubility problems. According to the results, it has been understood that solubility of gliclazide is dependent on pH and solubility rate tests have been done after determining the volume of dissolution medium by providing sink conditions. Using response surface and contour plots, the effects of pH and rotation speed to the dissolution rate of gliclazide were studied. In this study, conventional formulation containing gliclazide was prepared and this new formulation was compared in vitro with preparations available in Turkish Drug Market containing gliclazide at the same dosage form. Sustained release matrix tablet formulations and controlled release bioadhesive coated granule formulations of gliclazide were prepared. These formulations were evaluated only pharmaceutically and biopharmaceutically because there is no preparation at the same dosage form available in Turkish Drug Market. The excipients, which are used in the preparation of the conventional tablet formulations and sustained release matrix tablet formulations, were chosen, then the tablet formulations were compressed by direct compression method. Solution layering method was used in preparation of coated granule formulation and the granules which are in a size range (840-1 000 um) were chosen and coated by fluidized bed coating method. Various physicochemical and dissolution rate tests were realized on the prepared formulations. The dissolution rate tests showed that the dissolution profile of prepared conventional tablet formulation meet the requirements of the conventional dosage forms given in USP XXII. The dissolution profiles of prepared conventional tablets and the other preparations available in Turkish Drug Market were compared with the innovator product using the f2 equation and the MANOVA statistical test method. The similarity of the dissolution profiles of the prepared conventional dosage form and innovator product was supported by both of the test methods. Key words : Gliclazide, bioadhesive coated granules, controlled release tablet, similarity test, MANOVA.