Numerical analysis of destressing to mitigate the sudden collapse risk of stiff layers in solution mining
Çözelti madenciliğinde sert tabakaların ani çökme riskini azaltmak için gerilme rahatlatmanın nümerik analizi
- Tez No: 808747
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÜNEŞ YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kalın damar içerisinde çözelti madenciliği jeomekanik açıdan zorlu bir uygulamadır. Üretim açıklıklarının üzerindeki katı tabakaların yüksek miktarda yük ve stres taşıyabilmesi nedeniyle gerilme enerjinin aniden salınması durumunda ani göçük riski oluşabilmektedir. Bu durum, operasyonel devamlılığı ve güvenliği tehdit eder. Ani göçme riskini ortadan kaldırmak için, sert tabakalarda çatlak ağları oluşturma ve tabaka gerilme rahatlatma yöntemleri kullanılır. Bu çalışmada, olası alternatif gerilme rahatlatma teknikleri, süreksizlik temelli sayısal modeller yardımıyla değerlendirilmiştir. Operasyonel kolaylık ve ekonomi gibi faktörler göz önünde bulundurularak şerit ve delgi düzenleri değerlendirilmiştir. Kırık ve çatlak ağlarını simüle etmek için ayrık çatlak ağları yöntemi kullanılmıştır. Şerit düzeni farklı aralık mesafelerinde değerlendirilirken, delgi düzeni farklı örüntülerde değerlendirilmiştir. Tek bir kavernada aşamalı üretim simülasyonu yapılırken tabakalardaki mekanik davranışlar izlenmiştir. Model çıktıları değerlendirilerek en uygun gerilme rahatlatma düzeni belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Solution mining in thick deposits is a challenging practise of strata geomechanics. The stiff layers overlaying the production caverns can bear excessive loads and the strain energy may be relesead by a sudden collapse. The violent failure of the strata has serious consequences in terms of operational sustainability and safety. To mitigate the risk, destressing methods can be used to induce fracture networks on the stiff layers. This study employs a discontinuum based numerical code to investigate the alternative destressing schemes. Considering the operational practises and economy, the ribbon and borehole patterns were simulated for different configurations. Discrete Fracture Networks was used for implementation of the fractured region. While the ribbons were examined for various spacings between the fractured zones, the boreholes were studied with different patterns. A sample production on a single cavern was simulated on a staged manner and the strata mechanics were monitored with history points. Comparing the model results, the most viable destressing scheme was determined for solution mining.