Arazi ve vakıf bağlamında Hanefi Fukahanın örfi hukuk uygulamalarına yaklaşımları
The approaches of the Hanafi Fuqaha to the custom law practices in the context of land and foundation
- Tez No: 808758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDERES GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Modern dönemlerde en önemli sorulardan birisi klasik mezhep fıkhının dinamizminin var olup olmadığı meselesidir. Son iki asırdır bir kısım aydınlar tarafından klasik mezhep fıkhının dinamik olmadığına dair ciddi iddialar ortaya atılmıştır. Ancak klasik mezhep müntesibi olan fukahanın özellikle devlet erkanı tarafından ortaya konan, ekonomik ve sosyal yaşamın dinamiği konumunda olan örfi hukuk konularına yaklaşımları ele alındığında fıkhın dinamizminin mevcut olduğu görülür. Ancak bunun yanında modern yaklaşımın kendilerine istinat ettiği yaklaşımları bulunan fakihler de yok değildir. Hanefi fukahanın kimisi dinamizmden taraf olarak örfi hukuk konularının şeri hukukla uyumlu olduğu konusunda inisiyatif alarak bir çaba içerisine girerken kimisi de uyum çabasına giren fukahayı mezhebin zahirine ve genel yaklaşımına aykırı bularak eleştirmiştir. Çalışmamız yüksek lisans seviyesinde olduğu için külli bir arka plan sunulamasa da dönemde yaşanan tartışmaların arka planlarına yer verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important questions in modern times is whether the dynamism of classical doctrinal law exists or not. In the last two centuries, serious claims have been made by some intellectuals that classical doctrinal fiqh is not dynamic. However, when the approaches of the fuqaha, who are followers of the classical doctrine, to the issues of customary law, which are the dynamics of economic and social life, especially put forward by the state, it is seen that the dynamism of fiqh is present. However, there are also jurists who have approaches on which the modern approach is based. While some of the Hanafi fuqaha took the initiative to take the initiative to ensure that customary law matters are compatible with sharia law, some of them criticize the fuqaha, who tried to adapt, as contrary to the outward and general approach of the sect. Although a comprehensive background cannot be presented because our study is at the graduate level, it has been tried to include the backgrounds of the discussions in the period.