Pandemi döneminde sağlık habercilerinin haber üretim süreçleri ve çalışma koşulları üzerine bir inceleme
A review on news production processes and working conditions of health reporters during the pandemic period
  1. Tez No: 862282
  2. Yazar: İLKSEN AKKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN BAŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Sağlık, bireylerin yaşam kalitesini temsil eden önemli bir kavramdır ve çevresel, genetik, sosyal faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermekte, küresel etkileşimlerde bulunabilmektedir. Bunun en önemli örneği ise COVID-19 salgını olmuştur. Dünya'nın diğer ucunda başlayan epidemik bir virüs, kısa sürede uluslar arası boyuta ulaşmış ve milyonlarca kişiyi tesiri altına alan bir pandemi olarak tarihe kaydedilmiştir. Tıp camiasının daha önce benzerine rastlamadığı salgın, bilinmezliklerle birlikte hortlamış ve kamuoyunun gözü kulağı konumunda olan kitle iletişim araçlarında yanlış bilginin dolaşımına neden olmuştur. Medyanın toplumları yönlendirmedeki etkisi, yetersiz enformasyon donanımlarıyla bilinç düzeylerinde karmaşıklığa ve korku anksiyetisinin tetiklenmesine geçit oluşturmuştur. Dolayısıyla kamuoyunun bilgi ihtiyacını doğru ve temkinli şekilde giderebilmek için alanda uzmanlaşma kavramının boşluğu kendini hissettirmeye başlamıştır. Bu uzmanlık açığı özellikle iki şekilde kendisini ortaya çıkarmıştır; birincisi kaynağın alanında uzman olması, ikincisi gazetecinin uzman olması. Bu nedenle haberi güvenilir kaynaktan al, doğru ilet formülünü sağlayabilmenin yöntemi ise araştırmalara göre sağlık haberciliğine dayanmakta ve pandemi ile birlikte duyulan ihtiyaç, sağlık gazetecilerinin değerini ortaya koymaktadır. Bu çalışma COVID-19 pandemi sürecinin sağlık haberciliğine olan etkisini ve sağlık habercilerinin bu dönemde haber yapma koşullarını, işlevini ve işleyişini incelemektedir. Bunun yanı sıra hızlı bilgi akışı ve infodemi olarak adlandırılan enformasyon salgınının medya üzerindeki etkileri, sağlık haberciliği kapsamında ele alınmaktadır. Bu süreçte sağlık habercilerinin profesyonel anlamdaki görev ve sorumlulukları, medyanın kamuoyuna doğru bilgi aktarma ve yönlendirme yeteneğini gün yüzüne çıkarmakta ve bu tezin özgünlüğünü destekler niteliktedir. Tezin ilk bölümünü oluşturan ''Habercilerin Haber Üretim Süreçleri ve Habercilerin Çalışma Koşulları'' başlığı; haber ve gazetecilik faaliyetlerinin tanımlarını yaparken, önemli bir gazetecilik alanı olan sağlık haberciliğinin temellerine atıf yapmaktadır. İkinci bölümde ele alınan '' COVID-19 Pandemi Sürecinde Sağlık Haberciliği'' konulu başlık, sağlık haberciliğinin ortaya çıkışı ve ne olduğunu açıklarken, pandemi döneminin gelişimi ve etkileri örneklerle birlikte ortaya koyulmaktadır. Son bölüm olan ''Sağlık Habercilerinin Haber Üretim Süreçleri ve Çalışma Koşulları Üzerine Bir İnceleme'' başlığında alanında uzman sağlık habercileri tanıklığında yapılan görüşmelerle; pandemi döneminde sağlık habercilerinin mesleki deneyimlerinin avantajları, haber yapma süreçleri, kaynak ilişkileri, tedbir ve önlemler, haber süreçlerine etki eden olumlu ve olumsuz unsurlar, çalışma koşulları kapsamında teyit edilerek tezin amacı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Health is an important concept that represents the quality of life of individuals and varies depending on environmental, genetic and social factors and can interact globally. The most important example of this was the COVID-19 epidemic. An epidemic virus that started on the other side of the world quickly reached an international level and was recorded in history as a pandemic that affected millions of people. The epidemic, the like of which the medical community has never seen before, has resurfaced with unknowns and caused the circulation of false information in the mass media, which are the eyes and ears of the public. The influence of the media in directing societies has created a gateway to complexity in consciousness levels and the triggering of fear anxiety due to insufficient information equipment. Therefore, the gap in the concept of specialization in the field in order to meet the public's need for information accurately and cautiously has begun to make itself felt. This expertise gap has revealed itself in two ways; The first is that the source is an expert in his field, the second is that the journalist is an expert. For this reason, the method of providing the formula of get the news from a reliable source and deliver it correctly is based on health journalism, according to research, and the need felt with the pandemic reveals the value of health journalists. This study examines the impact of the COVID-19 pandemic process on health journalism and the conditions, function and functioning of health reporters in reporting during this period. In addition, the rapid flow of information and the effects of the information epidemic called infodemic on the media are discussed within the scope of health journalism. In this process, the professional duties and responsibilities of health reporters reveal the media's ability to convey and direct accurate information to the public and support the originality of this thesis. The title of“News Production Processes and Working Conditions of Reporters”, which constitutes the first part of the thesis; While defining news and journalistic activities, it refers to the foundations of health journalism, which is an important field of journalism. The title titled“Health Journalism in the COVID-19 Pandemic Process”, which is discussed in the second part, explains the emergence of health journalism and what it is, while the development and effects of the pandemic period are revealed with examples. In the last section, titled“An Examination on the News Production Processes and Working Conditions of Health Journalists”, interviews were held with the testimony of health journalists who are experts in their fields; The purpose of the thesis has been revealed by confirming the advantages of the professional experiences of health reporters during the pandemic period, news-making processes, source relations, precautions and precautions, positive and negative elements affecting the news processes, within the scope of working conditions.